Wydawnictwa - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Wydawnictwa


Nasze wydawnictwa

2014 r.

Henryk Perkowski, Przeżyć każdy dzień. Wspomnienia obozowe 1944-1945, pod redakcją Piotra Sobieszczaka, Łapy 2014, ss. 134, wyd. Łapskie Towarzystwo Regionalne.


Wspomnienia Henryka Perkowskiego ukazały się w 70. rocznicę wielkiej łapanki, która miała miejsce na terenie Łap 27 maja 1944 r. Promocja książki odbyła się dokładnie tego samego dnia w 2014 r. Jest to jedyne, jak dotąd źródło pisane, które z tak wielką szczegółowością opisuje ten dramatyczny dzień i jego skutki dla mieszkańców Łap. Henryk Perkowski, jedna z wielu ofiar łapanki, dokładnie zrelacjonował swoje przeżycia, zapamiętał rozmowy, przedstawił również osoby i zdarzenia i - co najważniejsze - oddał klimat tamtych czasów. W książce możemy poznać nie tylko przebieg akcji niemieckiej w Łapach, ale również warunki panujące w więzieniu białostockim i przebieg śledztwa. Najwięcej miejsca Autor poświęcił opisom obozów koncentracyjnych, jakie przeżył podczas swojej tułaczki. Pierwszym był Gross-Rosen, następnie Aslau, Görlitz, Nordhausen, Dora-Mittelbau, Ravensbrück i Malchow. Dzięki stylowi narracji H. Perkowski doskonale oddał atmosferę czasu grozy. Sprawił, że czytelnik może lepiej odczuć czym były upał i duchota panujące w zatłoczonym ludźmi wagonie towarowym, zimno nocy obozowej czy niepewność i lęk za drutami. Wydawnictwo zapoczątkowało serię Biblioteczki Łapskiego Towarzystwa Regionalnego.
2012 r.

Materiały promocyjne wydane z okazji 150. rocznicy kolei warszawsko-petersburskiej 1862-2012.


Wszystkie materiały związane z okrągłą rocznicą kolejową zostały sfinansowane z projektu ,,150 lat kolei i wodociągów w Łapach". Materiały są jeszcze dostępne w siedzibie Łapskiego Towarzystwa Regionalnego przy ulicy Sikorskiego 24 w Łapach. Dla osób z poza miasta istnieje możliwość wysłania tych materiałów pocztą. Wszystkie materiały są bezpłatne. Pocztówki oraz mapa została zamieszcona na naszej stronie głównej, natomiast foldery można obejrzeć tutaj i  tutaj.


  


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego