wrzesień - październik 2013 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

wrzesień - październik 2013

Archiwum > 2013

Archiwum strony
wrzesień - październik 2013

29.10.2013. Ocalić od zniszczenia 2013.

Już w najbliższy piątek (1 listopada) po raz trzeci ruszamy z akcją "Ocalić od zniszczenia". Jak co roku będziemy zbierać pieniądzie na renowację starych i zniszczonych nagrobków na łapskim cmentarzu. Liczymy na Państwa pomoc i życzliwość dla kwestujących. Będzie nas można spotkać przy głównych bramach cmentarza w godzinach od 9.00 do 14.00. Puszki będą opatrzone logiem akcji wraz z pieczęciami Łapskiego Towarzystwa Regionalnego. Zarząd ŁTR.19.10.2013. Nowy pomnik już odnowiony.


W tym miesiącu zakończyły się prace renowacyjne przy pomniku pierwszego organisty parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. To dzięki Państwu, mieszkańcom Łap - można było odnowić cenny nagrobek. Pieniądze na ten cel zostały uzyskane z kwesty "Ocalić od zniszczenia" w 2012 r. W tym roku, również 1 listopada, organizujemy podobną kwestę, z której pieniądze zostaną przeznaczone na odnowienie kolejnego zniszczonego nagrobka. Dziękujemy. Zarząd ŁTR.


29.09.2013. Popularyzatorka lokalnej historii.


W piątek 27 września w siedzibie białostockiego Oddziału IPN Pani Danuta Skibko, na nasz wniosek, otrzymała honorowe Odznaczenie Świadek Historii. W ten sposób Jej długoletnia działalność popularyzowania historii naszego miasta i ludzi, którzy ją tworzyli została zauważona i doceniona. Popularyzowanie tej wiedzy jest zapisane w statucie Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, które współtworzyła i była wierna od przeszło dwudziestu lat, a którego patronem jest Stanisław Nilski-Łapiński, wybitny żołnierz Piłsudskiego, patriota,  „obrońca wszystkich rubieży” - nasz rodak. Gratulujemy Pani Danusiu i życzymy sił i zdrowia do dalszej pracy społecznej na tym polu. Zarząd ŁTR.


23.09.2013. Danuta Skibko Świadkiem Historii.


W dniu 21 sierpnia 2013 r. w Warszawie odbyło sie posiedzenie Kapituły Nagrody Honorowej ,,Świadek Historii" pod przewodnictwem Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej dr Łukasza Kamińskiego. Wyłoniono wówczas jedenastu laureatów, wśród nich znalazła się Pani Danuta Skibko, zgłoszona przez Łapskie Towarzystwo Regionalne.

Laureatka była współzałozycielem ŁTR, jest żywą skarbnicą wiedzy o historii Łap i okolic. Znała i zna wielu żyjących jeszcze ludzi, którzy podobnie jak ona, byli świadkami wielu wydarzeń historycznych. Przez wiele lat dokumentowała i zbierała informacje o historii Łap. Jednym z jej największych sukcesów było zebranie w latach 90. kilkudziesięciu relacji mieszkańców, którzy walczyli o niepodległość w 1918-1921 r. Powstały wówczas dwa skoroszyty ze wspomnieniami oraz unikalnymi fotografiami tych ludzi. Pani Danuta jest obecna na wszystkich uroczystościach patriotycznych organizowanych na terenie miasta. Zawsze jest otwarta na rozmowę, wspomnienia, porafi przywoływać wiele różnych ciekawostek z dziejów miasta i okolicznych wsi. Jest osobą z niezwykłym poczuciem humoru, zawsze walczy o Pamięć dla poległych i zapomnianych mieszkańców Łap. Uroczyste wręczenie Odznak Honoroych ,,Świadek Historii" odbęzie się w dniu 27 września 2013 r. w siedzibie Oddziału IPN w Białymstoku przy ul. Warsztatowej 1A. Zarząd ŁTR.

Fot. Jerzy Barańczuk.


18.09.2013. Wykład Leszka Żebrowskiego.

Wtorkowy wykład Leszka Żebrowskiego w Łapach był jednym z najważniejszych wydarzeń tego roku. Cieszył się również dużym zainteresowaniem mieszkańców miasta, którzy przybyli tego dnia do sali Św. Jóżefa przy ul Cmentarnej. Podczas spotkania poruszonych zostało kilka zagadnień, w tym współczesnych mitów w polskiej histori. Autor nawiązał również do przypadającej tego dnia 74 rocznicy agresji sowieckiej na Polskę. Po wykładzie można było zadawać pytania. Była również możliwość zakupu książek autora. Jeszcze przed swoim wystąpieniem Leszek Żebrowski, w towarzystwie członków Zarządu ŁTR zwiedził Łapy, w tym najważniejsze miejsca historyczne i pomniki. Wkrótce zostanie publikowane nagranie z tego spotkania. Zarząd ŁTR.

05.09.2013. Leszek Żebrowski w Łapach.


W dniu 17 września 2013 r. odbędzie się wykład historyka i publicysty Leszka Żebrowskiego. Specjalizuje się on w tematyce polskiego podziemia niepodległościowego (Narodowych Sił Zbrojnych, Narodowej Organizacji Wojskowej i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego). Wśród wielu publikacji warto wymienić następujące:  Brygada Świętokrzyska NSZ. Poznań–Warszawa: 1994 (współautor: Rafał Sierchuła), Paszkwil Wyborczej. Michnik i Cichy o Powstaniu Warszawskim. Warszawa: Burhart Edition, 1995; Narodowe Siły Zbrojne. Dokumenty, struktury, personalia. T. 1–3. Warszawa: Burhart Edition, 1994–1996 (wybór i opracowanie: Leszek Żebrowski); Narodowe Siły Zbrojne na Podlasiu. T. 1-2. Siedlce: Związek Żołnierzy NSZ, 1997-1998 (współautor: Mariusz Bechta); Żołnierze wyklęci. Antykomunistyczne podziemie zbrojne po 1944 roku. Warszawa: "Volumen", 1999 (wybór i opracowanie: Grzegorz Wąsowski, Leszek Żebrowski); Mity przeciwko Polsce. Żydzi. Polacy. Komunizm 1939-2012. T. 2. Seria: „Biblioteka Naszej Polski”. Capital s.c., 2012; Paszkwil Wyborczej. Capital, Warszawa, 2013. (Wznowienie poszerzone i uzupełnione o nowe dokumenty i źródła).

Wykład odbędzie się w sali Św. Józefa przy ul. Cmentarnej. Początek spotkania o godz. 17.00. Po jego zakończeniu będzie możliwość zakupienia publikacji autora. Organizatorami są Łapskie Towarzystwo Regionalne
, Parafia rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła i Urząd Miejski w Łapach. Zarząd ŁTR.


Informacje za: http://pl.wikipedia.org/wiki/Leszek_Zebrowski
Fot. Jarosław Roand Kruk 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego