wrzesień - październik 2012 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

wrzesień - październik 2012

Archiwum > 2012

Archiwum strony
wrzesień - październik 2012


29.10.2012. Informacje o kweście.

Punktualnie o godzinie 8.00, w dniu 1 listopada rozpocznie się kwesta na łapskim cmentarzu parafialnym ,,Ocalić od zniszczenia". Jej organizatorem jest Łapskie Towarzystwo Regionalne. Podobnie jak rok wcześniej, dochód w całości przeznaczony będzie na remont zabytkowych i zniszczonych nagrobków znajdujących się na lokalnej nekropolii. W kweście będą uczestniczyć m.in. przedstawiciele instytucji samorządowych, oświatowych, społecznych i kulturalnych. W zbiórce będą pomagali także strażacy oraz wolontariusze z ZSM w Łapach. Każdy z kwestujących będzie posiadał specjalny identyfikator, który zamieszczamy obok. Puszki będą oplombowane oraz opieczętowane. Kwestujących będzie można spotkać przy czterech głównych wejściach cmentarza parafialnego. Zarząd ŁTR.  


26.10.2012. Kwesta ,,Ocalić od zniszczenia" po raz drugi.


W dniu 1 listopada 2012 r. Łapskie Towarzystwo Regionalne już po raz drugi rozpocznie kwestę ,,Ocalić od zniszczenia". Jej celem jest zbiórka pieniędzy na remont zniszczonych i zabytkowych nagrobków znajdujących się na cmentarzu w Łapach. Zapraszamy do udziału w kweście. Zarząd ŁTR.


16.10.2012. Nagrobek odnowiony dzięki kweście
Mija rok od dnia, kiedy Łapskie Towarzystwo Regionalne postanowiło zająć się renowacją zabytkowych  nagrobków  znajdujących się na cmentarzu w Łapach.  Pomimo, że cmentarz nasz nie ma zbyt długiej historii, to jest na nim co najmniej kilka wartych ocalenia obiektów. Pierwsza kwesta dzięki naszemu cierpliwemu dyżurowi na cmentarzu oraz hojności ofiarodawców przyniosła 5900 zł.
(więcej)


15.10.2012. Nowa strona ŁTR

Aktualnie trwają prace nad nową stroną Łapskiego Towarzystwa Regionalnego. Ma być ona bardziej funkcjonalna i przejrzysta. Wstępne zakończenie prac przewidziane jest na pierwszy tydzień listopada bieżącego roku.


28.09.2012. 570. rocznica nadania wsi Daniłowo
.

W dniu dzisiejszym miała miejsca prelekcja dr Łukasza Lubicza-Łapińskiego na temat dokumentu z 1442 r., który jest związany z historią początków Daniłowa i Łap. Odbyła się ona w Sali Urzędu Stanu Cywilnego w Łapach. Dokument pergaminowy został wystawiony dokładnie w sobotę 29 września 1442 r. w miejscowości Nur k. Czyżewa. Jutro mija więc 570 rocznica jego wystawienia. Jest unikalnym świadectwem najstarszych początków wsi Daniłowo i poniekąd Łap, ponieważ Łapińscy, zanim przeprowadzili się nad Narew, posiadali ziemie w Daniłowie. Prelegent zwrócił uwagę na fakt, że dla historii Podlasia zachowało się zaledwie kilka tego typu dokumentów, stąd ogromna jego ranga dla badaczy historii początków osadnictwa mazowieckiego w XIV i XV wieku. Podczas spotkania można było otrzymać bezpłatne broszury wraz z reprodukcją unikalnego pergaminu i jego tłumaczeniem na język polski. Organizatorem spotkania był Urząd Miejski w Łapach oraz Dom Kultury w Łapach. Piotr Sobieszczak.  


24.09.2012. Podziękowania.

Łapskie Towarzystwo Regionalne dziękuje osobom oraz instytucjom, które pomogły w przygotowaniu imprezy poświęconej 150. rocznicy kolei warszawsko-petersburskiej w Łapach w dniach 14-15.09.2012:

Burmistrz Łap Wiktor Brzosko i Urząd Miejski w Łapach, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łapach, Warsztaty Wagonów Kolejowych w Łapach, Jacek Płoński (Dyrektor PEC), Archiwum Państwowe w Białymstoku, PKP PLK Zakład Linii Kolejowych w Białymstoku, Komisariat Policji w Łapach, Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza w Łapach (KM PSP Białystok),Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łapach Ośrodek Kultury Fizycznej w Łapach, Jerzy Barańczuk, Dariusz Gumowski, Dom Kultury w Łapach, Stanisław Chraszcz (Przedstawiciel PKP PLK do spraw inwestycji Rail Baltica), ks. proboszcz Sławomir Banach, ks. dr hab. Józef Łupiński, Stowarzyszenie ,,Kolejowe Podlasie", Adam Górski, Adam Okuniewski, Zbigniew Gumowski, Danuta Skibko, Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Warszawskiego, Biblioteka Narodowa, Bogdan Kalicki (Dyrektor Wojewódzkiej Kolumny Transportu Sanitarnego), Piotr Pietraszko (Naczelnik Jednostki Szkoleniowej PSP w Łapach), Danuta Bojczuk (Dyrektor ZSM w Łapach),Klub Wolontariatu w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach w osobach: Grażyny Samson, Jolanty Roszkowskiej, Ewy Kłoskowskiej-Ignatiew, Barbary Piekut.


22.09.2012. Galeria z obchodów 150. rocznicy kolei warszawsko-petersburskiej w Łapach.

Zachęcamy do obejrzenia galerii z dwudniowych obchodów poświęconych historii kolei w Łapach. Aby wejść do galerii kliknij
tutajZarząd ŁTR.


22.09.2012. Kolejowe materiały promocyjne z Łap.


Łapskie Towarzystwo Regionalne pragnie poinformować, że są jeszcze dostępne materiały promocyjne z obchodów ,,150. rocznicy kolei warszawsko-petersburskiej", która miała miejsce w Łapach w dniach 14-15 września bieżącego roku. Materiały można otrzymać w Domu Kultury w Łapach, Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łapach oraz siedzibie Łapskiego Towarzystwa Regionalnego przy ulicy Sikorskiego 24 (wejście od strony sklepy Arhelan). W skład materiałów wchodzą: plan miasta Łap z 1938 r., cztery rodzaje pocztówek oraz dwa rodzaje folderów informacyjnych (8- i 12-stronicowych). Liczba materiałów promocyjnych jest ograniczona. W razie pytań prosimy pisać na nasz adres: nilski@interia.pl
. Zarząd ŁTR.


21.09.2012. 150 lat minęło.

Dokładnie tydzień temu (14.09.2012) rozpoczęły się w Łapach uroczystości upamiętniające budowę i oddanie do użytku linii kolejowej warszawsko-petersburskiej. W piątek odbyło się seminarium popularnonaukowe w ZSM w Łapach, otwarcie wystawy kolejowej oraz posadzenie Dębu Pamięci dla Bronisława Zarzeckiego, pracownika stacji w Łapach w latach 30. XX wieku. Na uroczystościach pojawili się uczniowie szkół gimnazjalnych i średnich z Łap oraz Poświętnego. Oprócz władz miejskich, radnych, dyrektorów placówek oświatowych i kulturalnych, zaszczycili swoją obecnością goście z zagranicy. Honorowymi gośćmi byli przedstawiciele kolei litewskich w osobach Jadvygi Burak, która jest Głównym Inżynierem ds. projektu Railbaltika a także przewodniczącą oddziału Związku Inżynierów Kolei Litwy, Virgilijusa Jastremskasa – Dyrektora Departamentu ds. rozwoju kolei, Prezydenta Związku Inżynierów Kolei Litwy oraz Jaroslavasa Cechanoviča – Głównego Inżyniera Dyrekcji ds. transportu towarów, członka Zarządu Związku Inżynierów Kolei Litwy.
Na zdjęciu fragment wystawy kolejowej w ZSM w Łapach w dniu 14.09.2012 r. (fot. J. Barańczuk)

W sobotę odbył się festyn o tematyce kolejarskiej na placu Niepodległości w centrum miasta. Można było otrzymać bezpłatne materiały promocyjne, w tym foldery, pocztówki, a także plan miasta Łap z 1938 r. W konkursach zorganizowanych przez OKF do wygrania były koszulki, smycze i inne atrakcyjne gadżety związane z imprezą. Na torach kolejowych zostały podstawione drezyny przez PKP PLK oraz wagony z Warsztatów Wagonów Kolejowych w Łapach. Głównym punktem festynu były ćwiczenia policji, straży pożarnej oraz pogotowia, które wzięły udział w zaimprowizowanym wypadku samochodu na torach kolejowych. Festyn zakończył się prezentacją multimedialną. W niedzielę podobny festyn miał miejsce w Sokołach, gdzie najważniejszą atrakcją były prezentacje drezyn kolejowych. Głównym organizatorem uroczystości w Łapach było Łapskie Towarzystwo Regionalne. Zarząd ŁTR.


08.09.2012. Dni kolei warszawsko-petersburskiej (Łapy, 14-15 września 2012).

W dniach 14-15 września 2012 r. odbędą się w Łapach uroczystości poświęcone 150. rocznicy powstania kolei warszawsko-petersburskiej. W piątek odbędzie się m.in. seminarium popularnonaukowe oraz otwarcie wystawy w Zespole Szkół Mechanicznych w Łapach. Kulminacyjną imprezą będzie sobotni festyn, który poprzedzony zostanie Mszą Św. w intencji kolejarzy w kościele pw. Św. Ap. Piotra i Pawła. W niedzielę, festyn o podobnej tematyce zostanie zorganizowany w Sokołach. W czasie wszystkich uroczystości, będzie można otrzymać atrakcyjne materiały promocyjne. Dni kolejowe w Łapach odbędą się w ramach projektu ,,150 lat kolei i wodociągów w Łapach" pod honorowym patronatem Marszałka Województwa Podlaskiego. Serdecznie zapraszamy. Zarząd ŁTR.


04.09.2012. Internetowa wystawa kolejowa. (kliknij tutaj)


Z niewielkim poślizgiem, ale zgodnie z wcześniejszą zapowiedzą publikujemy wystawę poświęconą 150. rocznicy uruchomienia linii kolejowej warszawsko-petersburskiej w Łapach. Kolej wpłynęła znacząco na rozwój wsi Łapińskich, z których część weszła w 1925 r. w skład miasta. 150 lat istnienia kolei w Łapach to powód do wielu refleksji i wspomnień. Niegdyś kolej stanowiła krok ku nowoczesności. Teraz jej rola nieco spadła, przegrywając z konkurencyjnym i wszechobecnym transportem samochodowym. Pojawienie się linii kolejowej w Łapach związane jest również z budową i funkcjonowaniem do 2009 r., wielkiego zakładu remontującego tabor. ZNTK w Łapach było jednym z najbardziej liczących się zakładów tego typu w Polsce. Do lat 90. XX wieku nie było w Łapach rodziny, której członkowie nie pracowaliby w zakładach, na stacji, bądź po prostu przy kolei. To również z pamięcią o tych ludziach, ich przodkach, a także z myślą o młodych mieszkańcach Łap, publikujemy i udostępniamy tę wystawę.

Łapskie Towarzystwo Regionalne pragnie podziękować wszystkim osobom oraz instytucjom, które udostępniły nam swoje bogate zbiory.

Archiwum Parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach, Biblioteka Łomżyńskiego Towarzystwa im. Wagów w Łomży, Biblioteka Cyfrowa Uniwersytetu Warszawskiego, Archiwum Diecezjalne w Łomży, Archiwum Parafii pw. św. Michała Arch. w Płonce Kościelnej, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łapach, Podlaska Biblioteka Cyfrowa, Biblioteka Cyfrowa Politechniki Warszawskiej, Wielkopolska Biblioteka Cyfrowa, Instytut Pamięci Narodowej oddział w Białymstoku, Biblioteka Narodowa w Warszawie, Archiwum Państwowe w Białymstoku, Litewskie Centralne Archiwum Państwowe w Wilnie, Szkoła Podstawowa nr 2 w Łapach, Regina Blum (Gdynia), Henryk Perkowski (Łapy/Warszawa), Danuta Skibko (Łapy), Henryk Żochowski (Łapy), Adam Górski (Łapy), Marek Perkowski (Łapy Osse), Sławomir Maciejewski (Łapy), Edward Borowski (Łapy), Aleksander Sosna (Białystok), Marianna Łapińska (Poświętne), Zbigniew Gumowski (Łapy), Janina Łupińska (Łapy), Mieczysław Francke (Łapy), Adam Okuniewski (Łapy), Tomasz Godlewski (Łapy). Wszystkie materiały zostały zebrane przez Piotra Sobieszczaka w trakcie jego pracy nad monografią miasta Łapy. Zarząd ŁTR
.

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego