styczeń - luty 2015 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

styczeń - luty 2015

Archiwum > 2015

Archiwum strony
styczeń - luty 2015

01.01.2015. Łapy – miastem

Łapy uzyskały prawa miejskie w dniu 1 stycznia 1925 r. na mocy rozporządzenia Rady Ministrów z 25 lipca 1924 r. W granicach nowoutworzonej gminy miejskiej znalazła się osada Łapy oraz wsie: Łapy-Barwiki, Łapy-Leśniki, Łapy-Wity, Łapy-Bociany, Łapy-Goździki i Łapy-Zięciuki.  Jednocześnie władze wojewódzkie powołały w Łapach tymczasową radę, składająca się z 24 członków. Pierwszym burmistrzem (Kierownikiem Tymczasowego Zarządu Miasta) został Stanisław Hryniewicki. W dniu 5 kwietnia 1925 r. odbyły się pierwsze wybory do Rady Miejskiej, na które złożono tylko dwie listy. Na liście nr 1 znaleźli się sympatycy PPS i ZZK. Oddano na nią łącznie 880 głosów, co dało jej 12 mandatów na 24 możliwych. Na liście nr 2 znaleźli się przedstawiciele środowisk endeckich i żydowskich. Zagłosowało na nią 929 osób, co dało jej również 12 mandatów.
(czytaj więcej...)


23.01.2015. Wspomnienie o Śp. Marii Maliszewskiej.

Odeszła p. Maria Jadwiga Maliszewska. W Łapach była powszechnie znana jako nauczycielka i wychowawca wielu pokoleń dzieci i młodzieży. Historia jej życia wpisała się w tragiczne losy naszego kraju i wielu Polaków. Szczególnie tragiczne wydarzenia to wywiezienie jej ojca przez Sowietów. Pana Grundla spotkał ten sam los, co żołnierzy katyńskich. W roku 1940 pani Maria wraz z matką została zesłana do Kazachstanu (s. Nikolsk-Burłag). Wróciły do Polski w 1946 roku. Pani Maria zaangażowana była w działalność Radia Maryja a także Związku Sybiraków.

Pomimo podeszłego wieku, niestrudzenie uczęszczała na wszystkie uroczystości patriotyczne, które odbywały się na terenie Łap. Pani Maria lubiła opowiadać o historii Łap, była mocno związana z lokalnymi dziejami. Jej nieoceniona wiedza i pamięć posłużyła odtworzeniu socjotopografii międzywojennych Łap. Skarbnica wiedzy o historii łapskiej oświaty. Zawsze obok ludzi, zawsze chętna do rozmowy, z każdym, bez względu na wiek.

Była wielkim przyjacielem młodzieży. W roku 2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach zostali laureatami konkursu IPN ze nagrani filmu o losach kobiet, które przeżyły piekło łagrów i obozów. Bohaterką tego filmu był p. Maria Maliszewska, która podzielił się swoimi wspomnieniami z zesłania.

We wspomnieniach mieszkańców Łap zostanie zapamiętana jako bardzo dobry człowiek. Zarząd ŁTR

Nasze miasto ma 90 lat 01.02.2015

W miniony piątek (30 stycznia) miała miejsce uroczysta sesja Rady Miejskiej z okazji jubileuszu 90. rocznicy nadania Łapom praw miejskich. Spotkanie, które odbyło się w sali Inkubatora Przedsiębiorczości, poprowadził Przewodniczący Rady Miejskiej w Łapach - Sławomir Maciejewski. Wśród gości przybyłych na uroczystość byli: J. E. Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski, posłowie na Sejm RP: Aleksander Sosna oraz Jacek Żalek, wicewojewoda podlaski Wojciech Dzierzgowski, starosta powiatu białostockiego Antoni Pełkowski, wójtowie sąsiednich gmin (Grzegorz Jakuć - Turośń Kościelna, Witold Łapiński - Poświętne, Marek Kaczyński - Nowe Piekuty). Przybyli również przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na terenie gminy Łapy, sportowcy - Dariusz Strychalski i Zbigniew Falkowski oraz mieszkańcy Łap. Zaproszeni goście złożyli na ręce Burmistrz Łap Urszuli Jabłońskiej życzenia i wręczyli okolicznościowe pamiątki. Następnie odbyła się prelekcja Piotra Sobieszczaka na temat kulis nadania praw miejskich Łapom w 1925 r. Sesję zwieńczył koncert Grażyny Łapińskiej, zaś po jego zakończeniu odprawiona została Msza św. w kościele pw. Świętego Krzyża w intencji Mieszkańców Łap. Zarząd ŁTR.  


Zapraszamy do obejrzenia galerii z tej uroczystości (kliknij na zdjęcie).


Wieczornica z Danutą Skibko 22.02.2015


W najblliższy wtorek, 24 lutego o godzinie 16.00 w sali teatralnej przy MOPS w Łapach odbędzie się spotkanie z Panią Danutą Skibko. Wieczornica poświęcona jest 90. rocznicy nadania Łapom praw miejskich. Danuta Skibko jest żywym świadectwem pielęgnowania historii Łap i okolic. Od wielu lat zajmuje się kultywowaniem lokalnego patriotyzmu, krzewieniu tradycji i miłości do małej Ojczyzny. Jest współzałożycielem Łapskiego Towarzystwa Regionalnego, laureatem nagrody "Świadek Historii", autorką licznych artykułów w "Gazecie Łapskiej", popularyzatorką dorobku miejscowego fotografa Władysława Piotrowskiego. Serdecznie zapraszamy. Zarząd ŁTR.
Na zdjęciu Danuta Skibko podczas seminarium poświęconemu 150. rocznicy powstania styczniowego w Łapach w 2013 r., fot. J. Barańczuk

 Okolicznościowa pieczęć wykonana
 
przez Jerzego Barańczuka dla Urzędu Miejskiego w Łapach. Będzie można z niej skorzystać podczas wysyłania korespondencji w placówkach pocztowych w Łapach.  

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego