styczeń - luty 2013 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

styczeń - luty 2013

Archiwum > 2013

Archiwum strony
styczeń - luty 2013


13.02.2013. Pamięć o Powstaniu Styczniowym.

W sobotni wieczór (9.02.2013) miała miejsce sesja popularnonaukowa poświęcona 150. rocznicy Powstania Styczniowego. Spotkanie odbyło się w Domu Kultury w Łapach, zaś prowadzącym była Dorota Kondratiuk. Swoje referaty zaprezentowali: Piotr Sobieszczak (,,Rola kolei warszawsko-petersburskiej w Powstaniu Styczniowym"), Wojciech Płoński (,,Dramat mieszkańców Łukawicy w 1863 r."), a także prof. dr hab. Adam Czesław Dobroński, który szeroko podsumował znaczenie Powstania Styczniowego w historii, tradycji i kulturze. Po wystąpieniach nastąpiła dyskusja i otwarcie wystawy okolicznościowej. Spotkanie zostało zorganizowane przez Łapskie Towarzystwo Regionalne przy współpracy Domu Kultury w Łapach. Zarząd ŁTR.

Na zdjęciu wystapienie prof. dr hab. Adama Czesława Dobrońskiego (fot. Jerzy Barańczuk)
Aby wejść do galerii  kliknij tutaj.04.02.2013. Seminarium historyczne z okazji 150 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego.
Senat  RP uchwałą z 3 sierpnia 2012r. ogłosił rok 2013 Rokiem Powstania Styczniowego. Jest to wyraz szacunku dla organizatorów i uczestników tego wielkiego patriotycznego zrywu Polaków przeciwko rosyjskiemu zaborcy.

Łapskie Towarzystwo Regionalne we współpracy z Domem Kultury w Łapach zaprasza na seminarium historyczne zorganizowane z okazji tej tragicznej, ale i pięknej rocznicy. Pragniemy w ten sposób uświadomić rangę i niezwykłość Powstania Styczniowego. Tematem towarzyszącym styczniowej rocznicy będzie wspomnienie o dziejach  naszego miasta Łapy po odzyskaniu niepodległości przez Polskę. Po seminarium odbędzie się otwarcie wystawy.

Seminarium odbędzie się w dniu 9 lutego 2012 r. (najbliższą sobotę). Początek: godzina 17.00 w Domu Kultury w Łapach. Zapraszamy serdecznie zainteresowanych historią oraz wszystkich, którym bliskie są  losy naszego miasta i Podlasia.

Zarząd ŁTR

10.01.2013. W przededniu rocznicy powstania.

W tym roku obchodzimy 150. rocznicę Powstania Styczniowego. Powstanie wybuchło w dniu 22 stycznia 1863 r. i trwało do jesieni następnego roku. Ważnym epizodem w pierwszych dniach powstania było zajęcie m.in. stacji kolejowej w Łapach przez oddział kolejarzy i drobnej szlachty pod dowództwem Władysława Cichorskiego ,,Zameczka". Powstańcy kontrolowali teren stacji do 27 stycznia 1863 r., po czym wycofali się w kierunku Czyżewa. Kolej warszawsko-petersburska była bardzo ważnym punktem strategicznym. Przynajmniej do sierpnia 1863 r. powstańcy często organizowali akcje przeciwko carskim żołnierzom w okolicy linii kolejowej na odcinku Białystok - Warszawa. W całym Królestwie Polskim oraz na terenie Litwy i Rusi, stoczono około 1200 bitew i potyczek. W trakcie powstania i tuż po jego zakończeniu, władze carskie przeprowadziły liczne aresztowania osób przynależących do oddziałów powstańczych. Około 900 powieszono, blisko 40 tysięcy wywieziono do odległych gubernii syberyjskich.

W dniu 9 lutego 2013 r. w Domu Kultury w Łapach o godz. 17.00 odbędzie się sesja popularnonaukowa oraz otwarcie wystawy poświęconej tej ważnej rocznicy. Organizatorami są: Łapskie Towarzystwo Regionalne oraz Dom Kultury w Łapach. Serdecznie zapraszamy. Zarząd ŁTR.
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego