Nowy pomnik 2014 - Kopiuj - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Nowy pomnik 2014 - Kopiuj


Odnawiamy nagrobki i pamiętamy o bohaterach.

Łapskie Towarzystwo Regionalne z dumą informuje, że dzięki trzeciej kweście z 2013 r. udało się dokonać kolejnych renowacji zabytkowych nagrobków. Od lat pozostawał w zapomnieniu grób benedyktyna ks. Placyda Lenkiewicza, który przybył do Łap znajdujących się pod zaborem rosyjskim i spełniał tu swoje kapłańskie powołanie.

Odnowiony został żeliwny krzyż oraz cenny kamienny cokół, który wymagał zdecydowanej renowacji. Na miejscu mogiły został zbudowany piękny nagrobek odpowiadający barwą i stylistyką zabytkowemu cokołowi. Obecnie całość wygląda bardzo elegancko. To zasługa p. Andrzeja Łapińskiego, który z ogromnym zaangażowaniem i pieczołowitością wykonuje działania renowacyjne przy użyciu trudno dostępnych technik. Dobiera też odpowiednie do renowacji materiały. Dzięki temu poddane rekonstrukcji nagrobki wyglądają naprawdę wyjątkowo i wyróżniają się na łapskim cmentarzu.


Oprócz tego zostaną wykonane pamiątkowe tablice poświęcone poległym bohaterom walk o niepodległość Polski w latach 1918 oraz 1920. Upamiętnią one postaci takie jak Stanisław Rozmanith oraz Leon Starybrat. Tablica z nazwiskiem Leona Starybrata od kilkudziesięciu lat tkwi na Grobie Nieznanego Żołnierza. Najwyższy czas, aby wykonać coś nowego i odpowiednio godnego dla poległych żołnierzy, ponieważ obecny stan poświęconych im obiektów jest bardzo niedobry. Napisy są nieczytelne i jeszcze trochę, a nikt nie będzie o nich pamiętał.


Łapskie Towarzystwo Regionalne poczuwa się do dbania o zabezpieczanie śladów naszej lokalnej historii. W tym roku już planujemy czwartą kwestę. Mamy plany następnych renowacji, ale o tym napiszemy po 1 listopada. Już teraz zapraszamy do udziału wszystkich odwiedzających w dniach 1 i 2 listopada łapski cmentarz. Zarząd ŁTRZdjęcia przed i po odnowieniu nagrobka ks. Placyda Lenkiewicza

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego