marzec - kwiecień 2013 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

marzec - kwiecień 2013

Archiwum > 2013

Archiwum strony
marzec - kwiecień 2013


28.03.2013. Życzenia

Alleluja, Alleluja ! Wesoły nam dziś dzień nastał,
Chrystus bowiem zmartwychwstał.


Niech czas Świąt Wielkanocnych utrzyma w mocy
naszą Wiarę i Ufność Niech nie zabraknie nam ludzkiej życzliwości
i poszanowania godności.
Nie zapominajmy o największej ofierze śmierci
i zmartwychwstania Chrystusa dla nas
- ludzi.
Radujmy się w te Wielkanocne Święta,
a Chrystus niech zsyła na nas łaski i
wnosi szczęście do Naszego rodzinnego życia

życzy mieszkańcom Łap
-

Łapskie Towarzystwo Regionalne
Wielkanoc 201324.03.2013. W 60. rocznicę.  

W dniu dzisiejszym odsłonięta została tablica pamiątkowa poświęcona 60. rocznicy procesu Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara" w Łapach. Tablica została umieszczona na kamieniu, całość ustawiono obok budynku, w którym przed 60-cioma laty odbył się proces. Uroczystość odsłonięcia poprzedzona została Mszą Św. w kościele parafialnym pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. Było to zwieńczenie trzytygodniowych obchodów poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Łapach, które zostały przygotowane przez Społeczny Komitet ds. Obchodów 60-lecia Procesu ,,Huzara" w Łapach. Współorganizatorami byli: Miasto i Gmina Łapy, Starostwo Powiatowe w Białymstoku, Parafia Pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach, Szkoła Podstawowa nr 2 im. Mikołaja Kopernika w Łapach, Dom Kultury w Łapach, Stowarzyszenie ,,Petrus" im ks. Henryka Bagińskiego, Łapskie Towarzystwo Regionalne im. ppłk Stanisława Nilskiego Łapińskiego. Zarząd ŁTR.

Aby wejść do galerii kliknij tutaj.

23.03.2013. Sympozjum popularnonaukowe.


W dniu 17 marca 2013 r. miało miejsce sympozjum popularnonaukowe poświęcone Kazimierzowi Kamieńskiemu ,,Huzarowi". Odbyło się ono w Sali Św. Józefa przy ul. Cmentarnej w Łapach. Szczególnym gościem był Pan Wiesław Kamiński, bratanek ,,Huzara", który miał okazję zaprezentować przybyłym
Krzyż Wielki Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie to przyznał pośmiertnie ,,Huzarowi" Śp. Prezydent RP Lech Kaczyński w 2007 r. Główną część sympozjum rozpoczął Krzysztof Warakomski, który przedstawił działalność oddziału Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara" do 1952 r. Drugim z prelegentów był Piotr Łapiński z białostockiego oddziału IPN. Zapoznał on zebranych z biografią ,,Huzara" oraz propagandą komunistyczną skierowaną przeciwko żołnierzom podziemia i samemu Kamieńskiemu. Referat końcowy wygłosił ks. dr hab. Jóżef Łupiński, w którym przedstawił osobę ks. prefekta Czesława Rakowskiego, również skazanego w pokazowym procesie w Łapach. Seminarium zostało przygotowane przez Łapskie Towarzystwo Regionalne. Już jutro odbędzie się główna uroczystość, kończąca miesięczny cykl imprez poświęconych Żołnierzom Wyklętym w Łapach. W jej trakcie zostanie odsłonięta tablica pamiątkowa poświęcona skazanym w procesie pokazowym w Łapach przed 60-ciu laty. Zarząd ŁTR.  


11.03.2013. 60. rocznica procesu ,,Huzara".


Marzec od trzech lat jest miesiącem pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jednym z nich był Kazimierz Kamieński ,,Huzar", żołnierz przedwojennego Wojska Polskiego, Armii Krajowej, WiN. Przed 60 laty został on skazany na karę śmierci podczas wyjazdowego procesu w Łapach, który miał mejsce w dniach 24-26 marca 1953 r. Władze komunistyczne robiły wszystko, aby działalność Kazimierza Kamieńskiego została powszechnie potępiona przez społeczeństwo. W trakcie procesu, na łamach organu KW PZPR ,,Gazety Białostockiej", publikowano artykuły oczerniające żołnierzy podziemia nieopodległościowego. Żołnierzy z oddziału ,,Huzara" nazywano bandytami, a ich niezłomną walkę o suwerenną Polską - bandytyzmem. Wraz z ,,Huzarem" skazano na śmierć: Mieczysława Grodzkiego ,,Żybryda", Tadeusza Kryńskiego ,,Rokitę" oraz Wacława Zalewskiego ,,Zbyszka". Na karę wiezięnia skazano: Ks. Czesława Rakowskiego, Kazimierza Łapińskiego i Wiktora Borysiewicza.

Łapy postanowiły uczcić pamięć żołnierzy podziemia niepodległościowego. Od grudnia 2012 r. działa Społeczny Komitet ds. Obchodów 60-lecia Procesu ,,Huzara" w Łapach. Od 10 marca czynna jest w sali parafialnej Św. Jóżefa w Łapach wystawa okolicznościowa. W dniu 17 marca będzie miało miejsce sympozjum popularnonaukowe, które odbędzie się również w tej samej sali, gdzie miał miejsce proces. Jego tematyka będzie poświęcona w całości Kazimierzowi Kamieńskiemu ,,Huzarowi". Swoje referaty przedstawią: Krzysztof Warakomski (Poświętne) - ,,Działalność oddziału Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara" do 1952 r.", Piotr Łapiński (IPN Białystok) - ,,Sylwetka Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara" na tle powojennej Polski" oraz ks. dr hab. Józef Łupiński - ,,Ks. Czesław Rakowski". Kulminacyjną częścią obchodów będzie odsłonięcie tablicy upamiętniającej proces w dniu 24 marca 2012 r. obok sali parafialnej. Zarząd ŁTR

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego