marzec - kwiecień 2012 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

marzec - kwiecień 2012

Archiwum > 2012

Archiwum strony
marzec - kwiecień 2012

30.04.2012. Wywieśmy flagi.

Każdego roku w dzień 2 i 3 maja wywieszamy flagi państwowe. Dzień 2 maja jest Świętem Flagi. Dzień 3 maja to rocznica uchwalenia Ustawy Rządowej z 3 maja 1791 r., zwanej również Konstytucją 3 Maja. Pamiętajmy o tych ważnych dla naszego państwa rocznicach. Zarząd ŁTR.30.04.2012
. Jak świętowano w PRL?

Do 1989 r. władze komunistyczne obchodziły międzynarodowe święto klasy robotniczej, przypadające w dniu 1 maja. Ulicami miast maszerowali wówczas odświętnie ubrani przedstawiciele zakładów pracy, szkół, urzędów, szpitali, organizacji i towarzystw. W Łapach główna część pochodu poruszała się zwykle ulicą Kolejową (od 1962 Marcelego Nowotki, od 1981 r. Władysława Sikorskiego). Na przeciwko dworca ustawiona była trybuna, gdzie stali najwyżsi dygnitarze partyjni z Łap. Ludność niosła transparenty z hasłami o wykonanych zobowiązaniach w ciągu minionego roku, sportowcy kroczyli wraz ze sprzętem sportowym. Każda szkoła obowiązkowo musiała uczestniczyć w tej manifestacji. Uczniowie ustawiali się w szeregach co najmniej na dwie godziny przed planowanym pochodem. Do 1989 r. było to jedyne święto państwowe, które obchodzono w maju. Świętowanie rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja było zakazane, a każdy kto wywiesił tego dnia flagę biało-czerwoną była karany grzywną. Piotr Sobieszczak.


P
ochód 1-majowy w Łapach w 1963 r. w obiektywie Piotra Kretowicza (Zbiór Adama Górskiego)

                          
16.04.2012
. Pamięć o Katyniu i Smoleńsku.


Kwiecień jest zwykle miesiącem pamięci o zbrodni katyńskiej. Od dwóch lat obchodzimy w tym czasie jeszcze jedną rocznicę. Jest nią katastrofa polskiego samolotu, który rozbił się pod Smoleńskiem w dniu 10 kwietnia 2010 r. Zginęli wówczas: prezydent Lech Kaczyński wraz z małżonką, ostatni prezydent RP na uchodźctwie Ryszard Kaczorowski oraz 94 inne osoby. Wśród nich byli wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, posłowie, dowódcy wszystkich rodzajów sił zbrojnych RP, urzędnicy Kancelarii Prezydenta, przedstawiciele organizacji społecznych i kombatanckich. Rocznica Katynia, to również pamięć o rozstrzelanych mieszkańcach Łap. W 1940 r. Sowieci zamordowali ppor. rez. Antoniego Dmochowskiego, Eugeniusza Niemunisa, st. post. P.P. Piotra Puciło, post. P.P. Adama Rowińskiego, kombatanta i legionistę Stanisława Kurka z Łap Osse. Podobny los spotkał kpt. Edwarda Grundla i kpt. rez. Marcina Borowskiego-Beszty (na zdjęciu). Pamiętajmy o nich. Zarząd ŁTR.

5.04.2012
. Życzenia Wielkanocne.


Alleluja! biję dzwony,
Głosząc w świata wszystkie strony,
Że zmartwychwstał Pan.

Każdego roku Święta Wielkanocne przypominają nam o
odkupieniu i Zmartwychwstaniu, które pokonując zło tego świata ,
dały ludzkości szansę na zbawienie.

Pamiętając o męce Pańskiej i uczcząc cud Zmartwychwstania
Składamy wszystkim mieszkańcom Łap serdeczne życzenia –
zdrowych, pogodnych Świąt Wielkanocnych
pełnych wiary, nadziei i miłości i spokoju.
Radosnego, wiosennego nastroju z okazji Zmartwychwstania Chrystusa
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i wśród przyjaciół
oraz wesołego "Alleluja

Łapskie Towarzystwa Regionalne

Wielkanoc 2012r.

fot. Grób Pański w kościele p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach,
podczas okupacji niemieckiej w 1942 r. (Zbiory Danuty Skibko)


27.03.2012
. Zapraszamy do naszej wystawy.

Od dzisiaj jest już dostępna na naszej stronie wystawa poświęcona 100-nej rocznicy erygowania parafii p.w. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach. Zostały w niej zaprezentowane zdjęcia oraz różnego rodzaju dokumenty związane z historią parafii. Łapskie Towarzystwo Regionalne chce przede wszystkim podziękować księdzu proboszczowi Sławomirowi Banachowi za udostępnienie bogatego archiwum parafii, jak również prywatnym darczyńcom: Reginie Blum (Gdynia), Mariuszowi Łapińskiemu (Gdańsk), Henrykowi Perkowskiemu (Łapy/Warszawa), Adamowi Górskiemu (Łapy), Danucie Skibko (Łapy), Jerzemu Roszkowskiemu (Łapy), Janinie Łupińskiej (Łapy), Janinie Bagińskiej (Łapy), Marii Maliszewskiej (Łapy), Markowi Perkowskiemu (Łapy Osse), Mariannie Łapińskiej (Poświętne), Adamowi Okuniewskiemu (Łapy), Zbigniewowi Gumowskiemu (Łapy), Henrykowi Żochowskiemu (Łapy), Krystynie Bielickiej (Łapy). Zarząd ŁTR.  

Aby wejść do galerii, kliknij na załączony plakat.
22.03.2012
. Stare zdjęcia w kolorze.

Od pewnego czasu modne jest kolorowanie czarno-białych filmów oraz zdjęć. Jest to zajęcie długie i żmudne, ale efekty zadziwiają. Na popularnym serwisie youtube można zobaczyć kilkanaście fragmentów filmów bądź fotografii, samodzielnie pokolorowanych przez użytkowników. Efekty są zniewalające. Co prawda nie ma jeszcze programu w pełni automatycznego, który by dodał czarno-białej fotografii kolorów, jednak przy odrobinie wysiłku można samemu pokolorować. Spróbowaliśmy również i my, wykorzystując zdjęcie Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara". W najbliższym czasie postaramy się wrzucić więcej zdjęć związanych z Łapami, które samodzielnie zostały pokolorowane przez grafików związanych z ŁTR. Zarząd ŁTR.  

 

Kazimierz Kamieński ,,Huzar". Zdjęcie wykonane w zakładzie Władysława Piotrowskiego najprawdopodobniej w 1947 r.
(Fot. Władysław Piotrowski, zbiory Danuty Skibko)


12.03.2012
. Felieton regionalny: Świętowanie.

Rok 2012 w Polsce będzie upływał jako rok Janusza Korczaka, w Unii Europejskiej jako Rok Aktywności Ludzi Starszych, a w Łapach?.... Łapskie Towarzystwo Regionalne postawiło sobie cel, aby uczcić rocznicę powstania kolei warszawsko- petersburskiej. Kolei, dzięki której powstało nasze miasto.  (więcej...)


Panorama Łap w 1960 r.
(fot. P. Kretowicz, zbiory A. Górskiego)


8.03.2012
. Sztandar.

Odnalezienie sztandaru Żeńskiej Szkoły Powszechnej im J. Piłsudskiego, jest z pewnością najważniejszym wydarzeniem ostatnich dni w Łapach. Ogromnie cieszy bardzo dobry stan zachowania sztandaru, który cudem przetrwał ponad 70 lat. Przechowany był na terenie kościoła parafialnego p.w. św. Piotra i Pawła w Łapach, a odnaleziony został przez proboszcza ks. Sławomira Banacha, który następnie przekazał go dyrektorowi Szkoły Podstawowej nr 2 - Andrzejowi Gąsowskiego. W tej chwili jest to jedna z najcenniejszych pamiątek, nie tylko tej szkoły, ale i również Łap. Zarząd ŁTR
.


29.02.2012
. Niezłomni i wyklęci.

W tym roku po raz drugi będziemy obchodzić w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Święto, które przypada w dniu 1 marca, zostało ustanowione z inicjatywy nieżyjącego prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Upamiętnia ono żołnierzy podziemia niepodległościowego, którzy walczyli zarówno z okupacją niemiecką jak i narzuconym Polsce po 1944 r., ustrojem komunistycznym. W latach 1944-1952 walczyło w pobliżu Łap kilka oddziałów zbrojnego podziemia antykomunistycznego. Najsłynniejszym był oddział por. Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara". Do jego głównych zadań należało propagowanie patriotycznej propagandy, zorganizowanie silnych oddziałów partyzanckich, organizowanie akcji przeciwko funkcjonariuszom Urzędu Bezpieczeństwa i Polskiej Partii Robotniczej, a także likwidacja szpiclów i zdrajców współpracujących z komunistami. Obok ,,Huzara", w latach 1947-1949 operowała tutaj VI Brygada Wileńska AK pod dowództwem Władysława Łukasika ,,Młota". Działały również oddziały NOW i NZW, związane z opcjami narodowymi. W 1952 r. Kazimierz Kamieński ,,Huzar”, został zwabiony podstępem do Warszawy. Tam został aresztowany przez Urząd Bezpieczeństwa, osądzony wraz z innymi w procesie pokazowym w Łapach, a następnie 11 października 1953 roku, zamordowany w więzieniu w Białymstoku. W Łapach znajduje się ulica nazwana jego imieniem, zaś na cmentarzu w Poświętnem znajduje się jego symboliczny grób. Piotr Sobieszczak.

Na fotografii oddział WiN Kazimierza Kamieńskiego ,,Huzara", stacjonujący w miejscowości Osse Bagno. Drugi od prawej Antoni Truszkowski ,,Grek", w środku z podniesioną bronią stoi Stanisław Markowski. Trzeci od lewej stoi Tadeusz Wojno ..Raszyn". Pod nim N. Łupińska ,,Tuja". U dołu siedzą od lewej: Stanisław Roszkowski ,,Tarzan" i Jerzy Łapiński ,,Tur", 1946 r., Zbiory Danuty Skibko.


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego