maj - czerwiec 2014 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

maj - czerwiec 2014

Archiwum > 2014

Archiwum strony
maj - czerwiec 2014


23.06.2014. Zebranie sprawozdawcze ŁTR.

Zarząd Łapskiego Towarzystwa Regionalnego informuje, że w dniu 03.07.2014 r. odbędzie się zebranie sprawozdawcze  ŁTR. Miejsce zebrania
sala konferencyjna Urzędu Miejskiego w Łapach. Rozpoczęcie zebrania : godz. 17; II termin - godz. 18. Zapraszamy.
Zarząd ŁTR                      
                    30.05.2014. Wola przetrwania podczas wojny.

O woli przetrwania w obozie koncentracyjnym opowiada Henryk Perkowski. Materiał został zarejestrowany podczas promocji książki Henryka Perkowskiego "Przeżyć każdy dzień. Wspomnienia obozowe 1944-1945" w dniu 27 maja 2014 r., w okrągłą 70. rocznicę niemieckiej wywózki, której autor tego wydawnictwa był jedną z ofiar.

Film. J. Barańczuk.


30.05.2014. "Zakwitły wtedy białe bzy".


Na stronie Radia Białystok można posłuchać audycji dokumentalnej Agnieszki Czarkowskiej poświęconej 70. rocznicy wywózki niemieckiej. Wypowiadają się m.in. świadkowie z Tykocina i Łap. Aby posłuchać wejdź tutaj
Fot. Pracownicy idą na drugą zmianę do pracy w warsztatach kolejowych w Łapach, 1943 r.
     (Zbiory Piotra Sobieszczaka)


28.05.2014. 70 lat po wywózce….27 maja bardzo uroczyście obchodzono w Łapach 70 rocznicę niemieckiej wywózki mieszkańców Łap do obozów koncentracyjnych. Przygotowaniami do obchodów zajęło się Łapskie Towarzystwo Regionalne we współpracy z Urzędem Miasta. Realizacja obchodów splotła się w naturalny sposób z premierą wspomnień p. Henryka Perkowskiego jednej z ofiar wywózek. „Wspomnienia obozowe” Henryka Perkowskiego ukazały się drukiem dzięki projektowi Łapskiego Towarzystwa Regionalnego „Historia Życia”. Do powstania książki przyczynił się przede wszystkim p. Piotr Sobieszczak, który solidnie przygotował ją do edycji, korzystając z pomocy Mirosława Perkowskiego, syna p. Henryka oraz wsparcia naukowego prof. Adama Dobrońskiego. Cieszy fakt, że zainteresowanie wydarzeniem było w Łapach bardzo duże. (czytaj więcej)

Na zdjęciu Henryk Perkowski podpisuje swoje wspomnienia w DK w Łapach,
fot. Jerzy Barańczuk


18.05.2014. Uroczystości w Łapach i Tykocinie.Już 27 maja odbędzie się w Łapach rocznicowa uroczystość poświęcona łapance niemieckiej zorganizowanej przez okupantów 27 maja 1944 r. Z okręgu białostockiego aresztowano wówczas ponad 1500 osób. Przytoczmy te liczby:

Łapy i najbliższa okolica (teren obecnej gminy) – ok. 750 osób
Tykocin
, wraz przylegającymi miejscowościami – 434 osoby
Sokoły
, wraz z przylegającymi wsiami – 248 osób
Wysokie Mazowieckie, Czyżew i okolice – około 160 osób


Program uroczystości w Łapach:

17.00 - uroczysta Msza Św. z udziałem Kombatantów w kościele pw. św. AP Piotra i Pawła w Łapach.
17.50 - złożenie kwiatów i zapalenie zniczy pod pomnikiem upamiętniającym ofiary okupacji niemieckiej w Łapach (Plac NSZZ "Solidarność").
18.00 - seminarium popularnonaukowe poświęcone 70. rocznicy łapanki niemieckiej (Dom Kultury w Łapach).
        - promocja wydanych drukiem wspomnień Henryka Perkowskiego, który został aresztowany przez Niemców w łapach 27 maja 1944 r. (Dom Kultury w Łapach)

Organizatorzy: Łapskie Towarzystwo Regionalne, Miasto i Gmina Łapy, parafia rzymskokatolicka pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Łapach, Bank Spółdzielczy w Łapach, Dom Kultury w Łapach. Patronat nad uroczystością sprawuje Muzem w Gross-Rosen.

Łączymy się w tym dniu duchowo z mieszkańcami Tykocina, gdzie odbędzie się podobna uroczystość upamiętniająca ofiary wywózki.

Program uroczystości w Tykocinie:

11.00 - uroczysta Msza Św. z udziałem Kombatantów w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Tykocinie.
12.00 - okolicznościowe przemówienia i wernisaż wystawy plenerowej "Kamienne świadectwo", program poetycko-muzyczny połączony z koncertem pieśni patriotycznych.
13.30 - premierowy pokaz dokumentalnego filmy "ECHO" w reż Karola Kalistego.

Uroczystości w Tykocinie poprzedzone zostaną 4-dniowym wyjazdem do obozów koncentracyjnych: Gross-Rosen, Sachsenhausen, Ravensbrück zorganizowany dla rodzin byłych więźniów.
Organizatorzy: Muzeum w Tykocinie (Oddział Muzeum Podlaskiego w Białymstoku), parafia rzymskokatolicka w Tykocinie, Burmistrz Tykocina, Centrum Kultury w Tykocinie, Zespół Szkół i Przedszkole w Tykocinie.

fot. Ulotka z 26 maja 1944 r. informująca o aresztowaniach mieszkańców okręgu białostockiego (Archiwum Państwowe w Białymstoku,
KW PZPR, sygn. 3069, k. 2).

Zarząd ŁTR


10.05.2014. 70. rocznica wywózki mieszkańców Łap.


W tym miesiącu przypada okrągła 70. rocznica wywózki mieszkańców Łap przez okupanta niemieckiego. Z okręgu białostockiego (Bezirk Bialystok) Niemcy aresztowali 1500 osób, w tym m.in. z Sokół, Tykocina i Łap.

Z naszego miasta wywieziono około 350 mieszkańców. Aresztowanych osadzono najpierw w więzieniu białostockim, później zaś pociągami wywieziono do obozów koncentracyjnych. Trafili oni m.in. do Gross-Rosen, Aslau, Buchenwaldu, Ravensbruck i Malchow. Po wojnie do Łap wróciło niecałe 100 osób, pozostali zginęli w obozach, zamęczeni nieludzką pracą, bici i torturowani przez hitlerowców.

W dniu 27 maja - w dzień, którym przez 70 laty dokonano masowych aresztowań - odbędzie się w Łapach uroczystość upamiętniająca te wydarzenia. Główna część odbędzie się o godz. 17.00 w Domu Kultury w Łapach. Zaplanowane jest seminarium popularnonaukowe oraz promocja książki Henryka Perkowskiego, który jest jedną z nielicznych, żyjących jeszcze ofiar tej wywózki. Henryk Perkowski (na zdjęciu obok) przeżył 7 obozów koncentracyjnych, zaś swoje przeżycia opisał na ponad 100 stronach swojej książki. Wydawcą wspomnień, jak również organizatorami uroczystości jest Łapskie Towarzystwo Regionalne oraz Miasto i Gmina Łapy. Honorowy patronat nad uroczystością oraz nad mająca się ukazać książką sprawuje Muzeum w Gross-Rosen.


Zarząd ŁTR

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego