maj - czerwiec 2012 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

maj - czerwiec 2012

Archiwum > 2012

Archiwum strony
maj - czerwiec 2012

24.06.2012. Wojska napoleońskie w Łapach. 200. rocznica inwazji na Rosję.

Dokładnie 200 lat temu, w dniu 24 czerwca 1812 r. rozpoczęła się inwazja Napoleona na Rosję. Wielka armia składała się z około 560 tysięcy żołnierzy. W końcu czerwca 1812 r. mieszkańcy Łap byli świadkami przejścia wojsk napoleońskich, które szły na Moskwę. Przez bagienne i podmokłe nadnarwiańskie tereny przedzierały się oddziały z dwóch dywizji saksońskich (VII Korpus). Przeprawa była szczególnie ciężka na odcinku Suraż – Łapy – Bokiny – Waniewo. W dniu 28 czerwca 1812 r. poszczególne pododdziały korpusu pojawiły się w interesujących nas zaściankach. W zachowanym dzienniku bojowym wymieniono wówczas wsie: Pjusnjaki (Pluśniaki), Dembowina, Scholaidy (Szołajdy), Lynki (Łynki), Wily Lapy (Łapy-Wity), Bozjany Lapy (Łapy-Bociany). Piotr Sobieszczak
.


13.06.2012
. Wołomin i Tłuszcz już świętowały.

W ubiegłym miesiącu miały miejsce dwie ważne uroczystości na stacjach dawnej kolei warszawsko-petersburskiej. W dniu 19 maja w Wołominie odbył sie festyn z okazji 150-tej rocznicy powstania linii. Z kolei w dniu 26 maja na stacji w Tłuszczu została wmurowana tablica upamiętniająca przejazd pierwszego pociągu. Warto przypomnieć, że stało się to w dniu 18 maja 1862 r. Zarząd ŁTR.


13.06.2012
. 150 lat temu przyjechał do Łap pierwszy pociąg. (18 maja 1862 - 18 maja 2012).


W dniu 15 maja 1862 r. w ,,Gazecie Warszawskiej” pojawiło się ogłoszenie Towarzystwa Głównego Rosyjskich Kolei Żelaznych, które poinformowało o uruchomieniu próbnych pociągów osobowych i towarowych na odcinku Warszawa-Białystok. Pierwszy skład miał wyruszyć już 18 maja. Jest to jednocześnie historyczne wydarzenie dla Łap, gdzie również miały być odprawiane pociągi pasażerskie. W majowym numerze ,,Gazety Łapskiej" został opublikowany artykuł dotyczący przejazdu pierwszego pociągu pasażerskiego na linii warszawsko-petersburskiej w maju 1862 r.

Na ilustracji obok - scena na nieznanej stacji kolei warszawsko-petersburskiej w 1870 r. (S. I. Prime, The Alhambra and the Kremlin. The south and the north of Europe, New York 1873, s. 294.)


1.06.2012. Kolej na dziecięcych obrazkach.

1 czerwca 2012r.odbyło się uroczyste podsumowanie organizowanego przez ŁTR konkursu plastycznego „ 150 lat kolei w Łapach”. Nie przez przypadek wybrana została data, kiedy powszechnie obchodzimy Dzień Dziecka. Wszyscy uczestnicy konkursu wraz z opiekunami i dyrektorami szkół zostali zaproszeni do sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Łapach, gdzie otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
W Polsce tradycyjnie już właśnie w tym dniu obraduje dziecięcy parlament, a u nas w Łapach – pojawiła się dziecięca rada miejska. Dzieci przy tradycyjnym słodkim poczęstunku miały okazję, aby spotkać się z burmistrzem Łap- p. Wiktorem Brzosko oraz sekretarzem gminy – p .Urszulą Jabłońską. Odwiedziły też gabinet burmistrza, mogąc poczuć się jak prawdziwi radni lub urzędnicy kierujący naszą gminą. W sali  konferencyjnej została zorganizowana wystawa wszystkich przysłanych na konkurs prac. Można ją oglądać na zdjęciach naszej galerii. Konkurs spełnił swój cel-pogłębienie wiedzy o historii Łap i uświadomienie dzieciom związku naszego miasta z piękną kolejową tradycją. Dorota Kondratiuk.


30.05.2012
. Walne zebranie ŁTR.

W dniu 6 czerwca 2012 r. o godz. 17.00 w sali Urzędu Miejskiego w Łapach, odbędzie się Walne zebranie Łapskiego Towarzystwa Regionalnego w trybie nadzwyczajnym. Porządek posiedzenia jest następujący:

1. Wprowadzenie zmian do statutu ŁTR
2. Zatwierdzenie zmian członkowskich
3. Sprawozdanie Komisji Rewizyjnej
4. Wolne wnioski

Zarząd ŁTR


30.05.2012
. Rozstrzygnięcie konkursu plastycznego ,,150 lat kolei warszawsko-petersburskiej".

W dniu 1 czerwca o godz. 10.00 w sali Urzędu Miejskiego w Łapach, odbędzie się uroczyste wręczenie nagród dla laureatów konkursu plastycznego ,,150 lat kolei warszawsko-petersburskiej". Konkurs zorganizowało Łapskie Towarzystwo Regionalne wraz z Urzędem Miejskim w Łapach. Do konkursu przystąpiło pięć szkół podstawowych z terenu gminy Łapy. Ogółem wpłynęło 34 prace w dwóch kategoriach wiekowych (klasy I-III i klasy IV-VI). We wszystkich pracach podjęta została tematyka kolejowa, jednak nie wszystkie z nich spełniły kryterium główne, jakim było 150 lat kolei w mieście Łapy. Jury oceniające prace zwracało przede wszystkim na to, aby praca podkreślała ten ważny dla naszego miasta jubileusz.  Zarząd ŁTR.

Praca Aleksandry Górskiej ze Szkoły Podstawowej w Daniłowie Dużym, która otrzymała I miejsce w kategorii klas IV-VI.

Nagrodzone prace:

Kategoria wiekowa według klas I-III

I miejsce: Natalia Rogalewska (SP Łupianka Stara)
II miejsce: Maksymilian Grzybowski (SP nr 3 w Łapach)
II miejsce: Mateusz Spaliński (SP nr 3 w Łapach)
III miejsce: Anna Śliwonik (SP Łupianka Stara)
Wyróżnienie: Maya Manoś (SP Uhowo)
Wyróżnienie: Maria Wielgat (SP nr 3 w Łapach)
Wyróżnienie: Natalia Majewska (SP nr 3 w Łapach)

Kategoria wiekowa według klas IV-VI

I miejsce: Aleksandra Górska (SP Daniłowo Duże)
II miejsce: Katarzyna Zalewska (SP nr 3 w Łapach)
II miejsce: Aleksandra Tworkowska (SP nr 3 w Łapach)
III miejsce: Zuzanna Dworakowska (SP nr 1 w Łapach)
Wyróżnienie: Zuzanna Kalinowska (SP Daniłowo Duże)
Wyróżnienie: Kamila Wygonowska (SP nr 3 w Łapach)

18.05.2012. 100-lecie parafii p.w. Św. Piotra i Pawła.

W najbliższą sobotę i niedzielę (19-20.05.2012) odbędą się główne uroczystości upamiętniające 100-lecie parafii p.w. Św. Piotra i Pawła w Łapach. Będą one jednocześnie zwieńczeniem Misji Świętych, które były prowadzone przez Ojców Paulinów z Częstochowy. Już teraz można oglądać wystawę z okazji rocznicy powstania parafii. Znajduje się ona w kaplicy Św. Józefa przy ul. Cmentarnej. W sobotę (19.05) o godz. 21.00 zostanie wyświetlony pokaz multimedialny, poświęcony historii parafii. Pokaz odbędzie się na ścianie wieży kościoła p.w. Św. Piotra i Pawła. Zarząd ŁTR.


11.05.2012
. Okrągła rocznica niechlubnego wydarzenia.

W najbliższą niedzielę (13 maja 2012) upłynie 50 lat od odsłonięcia pomnika komunisty Marcelego Nowotki. Była to jedna z największych uroczystości doby PRL-u w Łapach. Był to też niewątpliwy popis propagandy partyjnej. Według organu prasowego KW PZPR ,,Gazety Białostockiej”, na uroczystość odsłonięcia przybyło około 30 tysięcy osób. Przybyły wszystkie poczty sztandarowe organizacji i instytucji miejskich, powiatowych i wojewódzkich. Na trybunie honorowej, oprócz najważniejszych władz, była również Eufemia Nowotko – żona Marcelego Nowotki z synem Wiesławem oraz jego siostra Maria Radwańska. Punktem kulminacyjnym uroczystości było odsłonięcie pomnika, które przy dźwiękach ,,Międzynarodówki” dokonał I sekretarz KW PZPR Arkadiusz Łaszewicz. Jeszcze tego samego dnia na stadionie sportowym w Łapach odbyły się występy zespołów oraz zabawy. Wieczorem zaś cała relację z uroczystości można było obejrzeć w głównym wydaniu Dziennika Telewizyjnego. Na fali transformacji ustrojowej, w grudniu 1989 r. pomnik hucznie rozebrano. Piotr Sobieszczak

Odsłonięcie pomnika Marcelego Nowotki w dniu 13 maja 1962 r. w obiektywie Piotra Kretowicza (Zbi
ory Adama Górskiego)
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego