listopad - grudzień 2014 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

listopad - grudzień 2014

Archiwum > 2014

Archiwum strony
listopad - grudzień 2014

02.11.2014. Pietkowo. Pomiędzy dworem a wsią.


W najbliższy piątek 7 listopada 2014 r. o godz. 18.00 w świetlicy OSP w Pietkowie odbędzie się promocja nowej książki Piotra Sobieszczaka "Pietkowo. Pomiędzy dworem a wsią". Książka prezentuje historię obszaru parafii pietkowskiej, w tym najstarszych wsi, mających swoje korzenie w XV i XVI wieku: Pietkowa, Wilkowa, Turka, Wołkun oraz tych nieco późniejszych, z XIX wieku: Marynk, Gabrysina i Józefina.
Ważnym punktem monografii jest obraz stosunków społeczno-gospodarczych, kulturalnych i religijnych, dziejących się wewnątrz samej wsi i w okręgu parafialnym. Można znaleźć tutaj informacje na temat warunków życia ludzi, pochodzących z różnych warstw społecznych: od chłopskiej do ziemiańskiej.
Książka opisuje również historię dworu pietkowskiego i wielkiego kompleksu majątkowego Pietkowo-Wilkowo. To również historia wielu pokoleń ludzi pracujących w tutejszych folwarkach, jak i ich potomków.
Pod względem chronologicznym opracowanie można umownie podzielić na dwa podstawowe okresy: pierwszy, to lata funkcjonowania dworu pietkowskiego, począwszy od jego powstania, a więc od końca XV wieku aż do 1939 r. Drugi ważny przedział czasowy to okres II wojny światowej i lata powojenne, czyli tzw. okres „podworski”, kiedy już nie było ani dworu, właścicieli ziemskich, zaś mieszkańcy niejako rozpoczynali życie w innej rzeczywistości politycznej i gospodarczej.
Zarząd ŁTR


04.11.2014. Sukces kwesty "Ocalić od zniszczenia".

Czwarta kwesta zorganizowana przez Łapskie Towarzystwo Regionalne odbywająca się w dniach 1-2 listopada przyniosła wspaniały efekt. Zebrano 11 118,83 zł ! Jest to zbiorowa zasługa organizatorów, kwestujących i przede wszystkim ofiarodawców, którzy ze zrozumieniem i zaufaniem potraktowali po raz kolejny działania ŁTR. Dziękujemy księżom proboszczom za życzliwy stosunek do kwesty i informacje o niej w ogłoszeniach parafialnych. (więcej...)

Aby wejść do galerii kliknij na zdjęcie.

11.11.2014. Narodowe Święto Niepodległości


Dzień 11 listopada, jak co roku, obchodzimy niezwykle uroczyście. To dzień radosny i dla historii Polski najważniejszy. 96 lat temu Polska po 123 latach niewoli odzyskała niepodległość. Zerwane zostały więzy zaborcze Rosji, Prus (od 1871 r. Niemiec) i Austro-Węgier. Mieszkańcy ziem polskich stali się wolnymi ludźmi, którzy mogli sami o sobie decydować.  W dniu 11 listopada 1918 r. zakończyła się I wojna światowa. Ale już od października na dawnych ziemiach polskich rozpoczęły działalność pierwsze instytucje (np. Rada Regencyjna). Z 6 na 7 listopada powstał w Lublinie Rząd Ignacego Daszyńskiego, zaś 10 listopada przybył do Warszawy zwolniony z więzienia w Magdeburgu Józef Piłsudski. Dzień później Rada Regencyjna przekazała Piłsudskiemu władzę nad wojskiem. W latach 1918-1921 ukształtowały się ostatecznie granice nowej odrodzonej Rzeczpospolitej. Zarząd ŁTR.


Józef Piłsudski w 1899 r.
(źródło: Wikipedia)13.12.2014. 33. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w PolsceJuż dzisiaj o godzinie 17.00 odbędzie się w Domu Kultury w Łapach spotkanie poświęcone kolejnej rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. W naszej galerii prezentujemy zdjęcia z wydarzeń, ktore rozegrały się 33 lata temu w Łapach. Największą uroczystością była Msza Św. na terenie ZNTK w Łapach (29 listopada 1981 r.), podczas której dokonano oświęcenia krzyża na terenie zakładu i sztandaru "Solidarności" ZNTK. W galerii wykorzystano zdjęcia ze zbiorów Zbigniewa Gumowskiego i Henryka Żochowskiego, działaczy solidarnościowych w Łapach.

Okolicznościowy proporczyk wydany na pamiątkę uroczystości w Łapach w dniu 29 listopada 1981 r.
(Zbiory Zbigniewa Gumowskiego)

Aby wejść do galerii kliknij na proporczyk

22.12.2014. Życzenia świąteczneCicha noc, święta noc
Pokój niesie, ludziom wszem
A u żłóbka Matka Święta
Czuwa sama uśmiechnięta
Nad dzieciątka snem
Nad dzieciątka snem


Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia życzymy Państwu zdrowia, pomyślności, ciepłych i rodzinnych świąt. Nowy Rok 2015 niech przyniesie dużo radości, szczęścia, miłości i spełnienia marzeń na każdy dzień.


Zarząd Łapskiego Towarzystwa Regionalnego26.12.2014. Biblioteki powiatu wysokomazowieckiego w 1929 r.Stan czytelnictwa w Polsce w okresie dwudziestolecia międzywojennego możemy sprawdzić m.in. w oparciu o dane statystyczne ówczesnego Ministerstwa Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego.
Niezwykle interesująca publikacja źródłowa została opublikowana przed miesiącem na portalu E-biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Mowa tutaj opozycji: Bibljoteki oświatowe: spis na dzień 1 stycznia 1930 roku oraz tablice statystyczne / Ministerstwo Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego. Wymieniono w niej wszystkie placówki biblioteczne, które istniały w Polsce w II połowie 1929 r. Spośród wielu danych podano tutaj m.in. dokładną nazwę biblioteki, jej status (przez kogo utrzymywana/zarządzana), czy jest płatna, ilośc czytelników i posiadanych woluminów, rok założenia i wiele wiele innych. Publikacja jest w formacie .djvu i można ją bezpośrednio obejrzeć na stronie E-biblioteki. To interesujące źródło w szczegółach mówi i o naszym, lokalnym czytelnictwie. Odpowiednie informacje o powiecie wysokomazowieckim, a więc tym samym i o Łapach, Poświętnem czy Pietkowie, można znaleźć na stronie 73.

Piotr Sobieszczak
Źródło ilustracji: http://ebuw.uw.edu.pl

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego