listopad - grudzień 2012 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

listopad - grudzień 2012

Archiwum > 2012

Archiwum strony
listopad - grudzień 2012

27.12.2012. Monografia kolei białoruskich.


Dokładnie 150 lat temu - w dniu 27 grudnia 1862 r. - otwarto linię kolejową warszawsko-petersburską. W Polsce do tej pory odbyło się zaledwie kilka imprez rocznicowych, w tym i w Łapach, poświęconych temu wydarzeniu. Przed kilkoma miesiącami informowaliśmy na naszej stronie o planach ucczenia tej rocznicy za naszą wschodnią granicą. W Rosji wydarzenie to przeszło praktycznie bez echa. Na Białorusi natomiast - pomimo istnienia dość krótkiego odcinka dawnej linii warszawsko-petersburskiej, rocznicy nadano rangę niemal narodową.  Białorusini poza cyklem wystaw, wydaniem medalu pamiątkowego i innych atrakcji, pokusili się o wydanie monumentalnej, bo liczącej ponad 900 stron, monografii. Jej pełna nazwa to:
История Белорусской железной дороги. Из XIX века — в век XXI. Promocja książki odbyła się jeszcze w końcu października tego roku. Aktualnie można ją kupić jedynie na Białorusi bądź w Rosji. Piotr Sobieszczak.  


18.12.2012.
Życzenia na Boze Narodzenie.


GDY SIĘ CHRYSTUS RODZII na świat przychodzi
Ciemna noc w jasnościach
Promienistych brodzi
Aniołowie się radują
Pod niebiosa wyśpiewują
Gloria, gloria, gloria
In excelsis Deo


     Łapskie Towarzystwo Regionalne  życzy  mieszkańcom Łap zdrowych, radosnych  Świąt  Bożego Narodzenia w rodzinnym gronie,  wzajemnej  życzliwości, zrozumienia  i dostatku.
     W związku z  narodzeniem Dzieciątka Jezus  życzymy  Państwu  nadziei  dla nas i dla  całego świata:  na lepsze jutro, na pokój  i  lepszy los
– pomimo  zapowiadanych  kryzysów,  konfliktów  i  niepokojów.


WSZAK GWIAZDA BETLEJEMSKA NIE ŚWIECIŁA NA DARMO !

Łapskie Towarzystwo Regionalne  
Boże  Narodzenie 2012   


24.11.2012. Wystawa kolejowa w Galerii Epicentrum w Łapach.

W Galerii Handlowej Epicentrum w Łapach, oprócz robienia zakupów, można obecnie obejrzeć fragment historii Łap. Chodzi tutaj dokładnie o wystawę kolejową poświęconą 150. rocznicy budowy kolei warszawsko-petersburskiej. Jest to ta sama wystawa, która została zaprezentowana podczas obchodów rocznicowych w ZSM w Łapach w dniu 14 wrzesnia 2012 r. Zaprezentowanie ekspozycji w tak nietypowym miejscu było możliwe dzięki kierownictwu Domu Kultury w Łapach i Galerii Epicentrum. Wystawa będzie czynna do końca grudnia tego roku. Zarząd ŁTR.21.11.2012. 70. rocznica wywózki Żydów.

W tym miesiącu przypada 70. rocznica wywózki Żydów z Łap do getta w Białymstoku. Dokładnie 2 listopada 1942 r. na rozkaz amtskomisarza Łap Paula Von Vantocha, wysiedlono do Białegostoku od 700 do 800 starozakonnych. W kilka miesięcy później, Niemcy wywieźli ich pociągami towarowymi do obozu zagłady w Treblince, gdzie zginęli zagazowani w komorach gazowych. Wojnę przeżyło zaledwie kilkunastu żydowskich mieszkańcow Łap. Piotr Sobieszczak


13.11.2012. Sukces kwesty 2012.

Kwesta organizowana po raz drugi przez Łapskie Towarzystwo Regionalne pozwoliła na zebranie 5826,37 zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na renowację kolejnego zabytkowego nagrobka, któremu nie pozwolimy zniszczeć. Po sukcesie ubiegłorocznej akcji ŁTR postanowiło podjąć się po raz drugi zorganizowania kwesty na szczytny cel, jakim jest ratowanie łapskich zabytków. Nasz wybór padł na stare zapomniane nagrobki, które przedstawiają wartość pamiątkową, historyczną i są jednymi z niewielu pamiątek przeszłości pozostałymi w Łapach. Nasze miasto nie ma wielowiekowej historii ani zapierających dech w piersiach zabytków, więc tym bardziej  trzeba zadbać o to, co posiadamy.  (więcej)


10.11.2012. Jak powstała ulica 11 listopada w Łapach?

W dniu 11 listopada 1928 r. odbyło się nadzwyczajne, niedzielne posiedzenie Rady Miejskiej w Łapach. Podjęto wówczas uchwałę dotyczącą zmiany nazwy dotychczasowej ulicy Pietkowskiej na 11 listopada. Warto przytoczyć ten dokument w całości:

Uchwała N[r] 146.

Dla upamiętnienia dnia 11 listopada 1928 r. - 10cio-lecia Niepodległości Państa Polskiego na wniosek Magistratu Rada Miejska jednomyślnie uchwaliła nowopobudowaną ulicę o nazwie dotychczasowej ,,Pietkowska" przemianować na ulicę o nazwie ,,11 listopada" i równocześnie w dniu dzisiejszym umocować tablicę z napisem ,,ul. 11 listopada".


Archiwum Państwowe w Białymstoku, Zarząd Miejski w Łapach, sygn 1, k. 172.
Piotr Sobieszczak


09.11.2012. W przededniu Święta Niepodległości.

W najbliższą niedzielę będziemy obchodzić 94 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W dniu 11 listopada 1918 r. w Łapach i najbliższej okolicy zaczęto rozbrajać żołnierzy niemieckich. Dokonywali tego członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, która na terenie powiatu mazowieckiego dysponowała silną komórką. Mieszkańcy Łap mogli się cieszyć w pełni wolnością dopiero od 22 lilstopada. Wówczas to do osady weszły wojska polskie pod dowództwem bryg. Mariana Januszajtisa. Wydarzenie odnotowano na łamach prasy. Dziennik krakowski ,,Czas" donosił: W ostatniej chwili nadeszły do Warszawy wiadomości, że Polacy zajęli stację Łapy. Zajęcie tej stacyi poprzedziła utarczka z oddziałami wojska niemieckiego, które się cofnęły, pozostawiając w Łapach znaczny łup wojenny. W składach kolejowych znaleziono 50 lokomotyw, kilkadziesiąt tysięcy mundurów, wielkie zapasy broni, amunicyi i żywności. W Łapach przystąpiono do tworzenia dywizji Litewsko-białoruskiej. Część jej pododdziałów stacjonowało dodatkowo w Zambrowie i Ostrowi Mazowieckiej.  Piotr Sobieszczak


02.11.2012. Podsumowanie kwesty.

Mieszkańcy Łap po raz kolejny udowodnili, że troszczą się o zapomniane i zniszczone nagrobki na łapskim cmentarzu.  Podczas wczorajszej kwesty udało nam się zebrać aż 5826,37 zł. To dzięki Państwa hojności będziemy mogli odnowić kolejny zapomniany grób. Dziękujemy bardzo za zaangażowanie i wszystkie ciepłe słowa dla kwestujących. Dziękujemy również zbierającym, którzy pomimo zimna i własnych spraw rodzinnych, wzięli udział w naszej akcji. Zarząd ŁTR.  
 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego