listopad - grudzień 2011 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

listopad - grudzień 2011

Archiwum > 2011

Archiwum strony
listopad - grudzień 2011

24.12.2011. Świąteczne życzenia.

Bóg się rodzi, moc truchleje,
Pan niebiosów obnażony!
Ogień krzepnie, blask ciemnieje,
Ma granice Nieskończony.


Czas Bożego Narodzenia to czas pojednania i radosnego powitania Zbawiciela, czas spełnienia proroctwa. Wraz z pierwszą gwiazdą w wigilijny wieczór, z kolędą i z opłatkiem łamanym staropolskim obyczajem – łączymy się serdecznie, aby z okazji przepięknych Świąt Bożego Narodzenia życzyć mieszkańcom Łap wielu głębokich i radosnych przeżyć, spokoju, radości i przede wszystkim błogosławieństwa Bożego w każdym dniu nadchodzącego Nowego Roku 2012.

- Łapskie Towarzystwo Regionalne


13.12.2011
. Wystawa w DK w Łapach.


W dniu dzisiejszym w sali Domu Kultury w Łapach zostanie otwarta wystawa poświęcona 30 rocznicy wprowadzenia stanu wojennego w Polsce. Na wystawie znajdzie się wiele akcentów z lokalnej historii tego ważnego wydarzenia. Zostaną zaprezentowane unikatowe druki, ulotki, kopie podziemnych publikacji i wierszy a także wiele archiwalnych zdjęć z tamtego okresu. Organizatorami wystawy są Urząd Miejski w Łapach, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łapy, Dom Kultury w Łapach. Otwarcie odbędzie się o godz. 16.30.  Piotr Sobieszczak.

28.11.2011. 30-lecie wielkich rocznic.

W 1981 r. pracownicy ZNTK w Łapach wyszli z inicjatywą, aby poświęcić sztandar zakładowej ,,Solidarności” oraz postawić krzyż. Uroczystość odbyła się w dniu 29 listopada 1981 r. W tym roku mija 30 lat od tego wydarzenia, które mocno zapisało się zarówno w historii tego  zakładu jak również miasta. Była to bez wątpienia największa manifestacja siły i niezłomności ruchu solidarnościowego, a jednocześnie ostatni akt tzw. karnawału solidarnościowego w kolejarskim mieście. 13 dni później wprowadzono stan wojenny na terenie całego kraju. ,,Solidarność" została zdelegalizowana, zaś jej członkowie byli represjonowani. Milicja brutalnie zdemontowała tablice informacyjne Terenowej Komisji Koordynacyjnej ,,Solidarności" na budynku Kellera przy ulicy Sikorskiego. Dzień po ogłoszeniu stanu wojennego, w poniedziałek 14 grudnia 1981 r., dwóch pracowników ZNTK – Edmund Bargielski i Tadeusz Łapiński podjęło się ryzykownej akcji wyniesienia sztandaru ,,Solidarności” i ukrycia go w bezpiecznym miejscu. W grudniu 1981 r. internowano przewodniczącego zakładowej komisji rewizyjnej w ZNTK Andrzeja Zmysłowskiego. W kolejnym miesiącu aresztowano Janusza Kurzynę z komisji zakładowej w ZNTK w Łapach. Piotr Sobieszczak.Uroczystość poświęcenia sztandaru ,,Solidarności" i krzyża na terenie ZNTK w Łapach, 29 listopada 1981 r.
(fot. NN, Archiwum Henryka Żochowskiego)


11.11.2011
. Uroczystości na Placu Niepodległości w Łapach.

W mroźne piątkowe popołudnie odbyła się w centrum Łap uroczystość upamiętniająca 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Poprzedziła ją msza w intencji Ojczyzny oraz koncert muzyczny w kościele p.w. Św. Krzyża. Burmistrz Łap Wiktor Brzosko w swoim przemówieniu na placu Niepodległości, wymienił kilkudziesięciu zasłużonych mieszkańców Łap, którzy walczyli o wolną Polskę. Padły m.in. nazwiska Ppłk Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, Marcina Beszty-Borowskiego, Jadwigi Hermanowskiej, Marcelego Dąbkowskiego i wielu innych. W trakcie uroczystości dokonano wbicia symbolicznych gwoździ do drzewca sztandaru Związku Żołnierzy AK-WiN Warszawa - Podlasie. Następnie zapalono znicze przy pomniku Ppłk Stanisława Nilskiego-Łapińskego oraz Pomniku Niepodległości. Wieńce i wiązanki złożyli przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Łapach na czele z burmistrzem Wiktorem Brzosko, Przewodniczący Rady Miejskiej oraz radni, poseł na Sejm RP Mariusz Kamiński, uczniowie i dyrektorzy szkół z terenu gminy Łapy oraz członkowie organizacji pozarządowych. Piotr Sobieszczak.
Fot. P. Sobieszczak

11.11.2011
. Stanisław Nilski-Łapiński we Lwowie.


W listopadzie 1918 r. nasz rodak Stanisław Łapiński-Nilski walczył z Ukraińcami we Lwowie, którzy dążyli do założenia własnego państwa w Zachodniej Galicji. Lwów był wtedy polskim miastem akademickim i silnym ośrodkiem naukowym. Nieprzychylni nam Austriacy i Niemcy podsycali te dążenia, a nawet jawnie pomagali np. obsadzając w wojsku stanowiska oficerami pochodzenia ukraińskiego rugując Polaków! 1-go listopada 1918r. nastąpił atak dużymi siłami wojska na ważne urzędy i obiekty w mieście. Do obrony stanęli mieszkańcy Lwowa pochodzenia polskiego, nawet 12-14 letnie dzieci zwane później Lwowskimi Orlętami. Stanisław Łapiński-Nilski, który w owym czasie był studentem Politechniki Lwowskiej - również zgłosił się do obrony miasta. Posiadając stopień oficerski por. i doświadczenie wojenne na polach walki I Wojny Światowej, mianowany został z-cą komendanta kpt. Mączyńskiego i szefem sztabu obrony miasta. Za poprowadzony osobiście atak na Cytadelę został wystawiony do odznaczenia orderem Virtuti Militari. Kilkanaście lat później, po przedwczesnej śmierci, prochy jego zostały przeniesione z Poznania do Lwowa gdzie spoczął na Cmentarzu Orląt. Obecnie imię Stanisława Nislkiego-Łapińskiego nosi Gimnazjum w Łapach. Można tam obejrzeć pamiątki dokumentujące Jego dokonania wojskowe w odzyskaniu Niepodległości i obronie wszystkich rubieży Polski. Bogdan Zarzecki (ŁTR)
Stanisław Nilski-Łapiński w 1913 r. Zbiory ŁTR.

10.11.2011
. W przededniu Święta Niepodległości.W piątek będziemy obchodzić 93 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W przededniu tego ważnego święta warto przedstawić kulisy tego wydarzenia w naszym mieście. W dniu 11 listopada w Łapach i najbliższej okolicy zaczęto rozbrajać żołnierzy niemieckich. Dokonywali tego członkowie Polskiej Organizacji Wojskowej, która na terenie powiatu mazowieckiego dysponowała silną komórką. Wkrótce przybyło tutaj regularne wojsko polskie. W wyniku jednak zmiany polityki dowództwa niemieckiego w Białymstoku oraz w Łapach, cały niemal wschód Polski miał pozostać w rękach wojsk Ober-Ostu. W dniach 15-22 listopada Łapy znalazły się ponownie w rękach niemieckich. Oficjalnie wojska polskie pod dowództwem bryg. Mariana Januszajtisa, weszły ponownie do Łap dopiero 22 listopada. Wydarzenie to natychmiast odnotowano na łamach prasy. Dziennik krakowski ,,Czas" donosił: W ostatniej chwili nadeszły do Warszawy wiadomości, że Polacy zajęli stację Łapy. Zajęcie tej stacyi poprzedziła utarczka z oddziałami wojska niemieckiego, które się cofnęły, pozostawiając w Łapach znaczny łup wojenny. W składach kolejowych znaleziono 50 lokomotyw, kilkadziesiąt tysięcy mundurów, wielkie zapasy broni, amunicyi i żywności. W Łapach przystąpiono do tworzenia dywizji Litewsko-białoruskiej. Część jej pododdziałów stacjonowało dodatkowo w Zambrowie i Ostrowi Mazowieckiej.  Piotr Sobieszczak


Płk Marian Januszajtis-Żegota. (Zdjęcie z legionów). Zbiory Muzeum Wojska Polskiego w Białymstoku.

                                                           
3.11.2011
. Felieton regionalny: Jesteśmy ze wschodu- coś z tego wynika...

Wschód Polski zawsze był terenem, który posiadał swoją specyfikę. Sprawiły to przede wszystkich losy historyczne tej strony naszego pięknego kraju. Te województwa, które stanowią dzisiaj ścianę wschodnią Polski - od warmińsko- mazurskiego po podkarpackie,  w gruncie rzeczy niewiele mają ze sobą wspólnego – ani historycznie, ani kulturowo. Ale łączy je jedno: przeważnie były w przeszłości niedoinwestowane i nie były traktowane jako chluba kraju, którą można byłoby szczególnie się pochwalić. (więcej...).2.11.2011
. Sukces kwesty w dniu 1 listopada.


Łapskie Towarzystwo Regionalne składa serdeczne podziękowania za otwartość i życzliwość mieszkańców Łap wobec zorganizowanej przez nas kwesty pod hasłem "Ocalmy od zniszczenia”. W dniu 1 listopada dopisały nam wszystkie okoliczności: przepiękna pogoda na Wszystkich Świętych, wspaniałe grono kwestujących, hojność osób przybyłych na cmentarz. (więcej...)

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego