lipiec - sierpień 2014 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

lipiec - sierpień 2014

Archiwum > 2014

Archiwum strony
lipiec - sierpień 2014


31.08.2014. 75. rocznica wybuchu II wojny światowej.W najbliższy poniedziałek na Placu Niepodległości w Łapach odbędą się uroczystości upamętniające 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej. O godzinie 8.00 odprawiona zostanie Msza Św. w kościele pw. św. Krzyża w Łapach w intencji uczniów i pracowników oświaty. Główne uroczystości rocznicowe rozpoczną się o godzinie 10.30 na Placu Niepodległości, gdzie wystawione zostaną poczty sztandarowe oraz nastąpi złożenie wieńców i zapalenie zniczy. Zarząd ŁTR.31.08.2014. Niezwykła książka.


"Niezwykłe życie profesora" autorstwa Stanisława Kosickiego, to interesująca opowieść o Jerzym Rydzewskim, wybitnym pedagogu Liceum Pedagogicznego, a także Technikum Mechanicznego w Łapach. W dniu 24 sierpnia bieżącego roku w ZSM w Łapach miała miejsce uroczysta promocja tej książki, przy udziale licznie zaproszonych gości, w tym bohatera niniejszej publikacji. Na blisko 150 stronach, pełnych zdjęć i reprodukcji dokumentów, została opisana barwna historia człowieka, który został zapamiętany przez absolwentów, jako dowciny i fachowy nauczyciel. To kolejna już książka w łapskiej historiografii, która jest cennym świadectwem życia wybitnych mieszkańców Łap. Piotr Sobieszczak.


01.08.2014.  Rocznica wybuchu  Powstania Warszawskiego.


   70 lat mija dziś od wybuchu Powstania Warszawskiego; powstania, które stało się symbolem niezłomnej i bohaterskiej walki o wolność. Warszawskie dzieci
tak jak w pieśni zamieszczonej poniżej te dzieci gotowe były poświęcić swoje życie, aby przyczynić się do zadania nieprzyjacielowi strat. Marzenia, że pokonają Niemców z dnia na dzień blakły. Powstańcy nie odzyskali Warszawy, a cała Europa patrzyła jak Polsk traci swoją przyszłość Pokolenie, które zostało zmiecione przez niemiecką siłę i polityczną obojętność…
   Kilkudziesięcioletnia dyskusja o Powstanie Warszawskie nigdy nie będzie w stanie zadośćuczynić krzywdzie zadanej najszlachetniejszym i najwartościowszym młodym ludziom, którzy oddali życie, aby dotrzymać wierności przysiędze i zasadom, w których byli wychowani.
   Czy kiedykolwiek potrafimy oddać chwałę poległym powstańcom? Jest tylko jeden na to sposób
tak żyć , pracować i istnieć, aby móc stwierdzić z całym przekonaniem, że ta ich wielka ofiara krwi i życia nie poszła na marne.

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Powiśle, Wola i Mokotów,
Ulica każda, każdy dom

Gdy padnie pierwszy strzał, bądź gotów,
Jak w ręku Boga złoty grom.

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Od piły, dłuta, młota, kielni

Stolico, synów swoich sław,
Że stoją wraz przy Tobie wierni,
Na straży Twych żelaznych praw.

Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Za każdy kamień Twój, Stolico, damy krew!
Warszawskie dzieci, pójdziemy w bój,
Gdy padnie rozkaz Twój, poniesiem wrogom gniew!

Dorota Kondratiuk30.07.2014. Strona ŁTR na nowym serwerze.

Od niemal tygodnia strona naszego Towarzystwa znajduje sie na nowym serwerze home.pl. Nowością jest uruchomienie, pozostającej do tej pory w uśpieniu, opcji "szukaj".  W wyszukiwarce można wpisywać pojedyńcze wyrazy, nazwy tematów, bądź nazwiska. Liczymy, że od tej pory strona będzie działała jeszcze szybciej i sprawniej. Piotr Sobieszczak.

30.07.2014. 100. rocznica Czynu Legionowego.

Ten rok upływa pod znakiem kolejnych okrągłych rocznic. Poza 100. rocznicą wybuchu I wojny światowej, w sierpniu obchodzimy również 100. rocznicę Czynu Legionowego. W dniu 6 sierpnia 1914 r. I Kompania Kadrowa, utworzona trzy dni wcześniej w Oleandrach przez Józefa Piłsudskiego, wyruszyła w stronę granicy wschodniej. Po obaleniu słupów granicznych w Michałowicach, żołnierze z tej jednostki zajęli Kielce, wkraczając tym samym na teren zaboru rosyjskiego. Po nieudanym przebiciu się do Warszawy, kompania wycofała się do Krakowa, stająć się zalążkiem Legionów Polskich. W okresie miedzywojennym w kolejarskich Łapach rokrocznie świętowano tę rocznicę. W powojennych, w okresie PRL zabroniono jej obchodzenia. Po 1989 r. wrócono do tej rocznicy, jednak świętowano mniej okazale niż to miało miejsce w okresie międzywojennym.

Okrągłą rocznicę chcą uczcić mieszkańcy Łap. W dniu 6 sierpnia 2014 r. o godzinie 18.00 odbędzie się wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych oraz otwarcie wystawy zorganizowanej przez Sławomira Maciejewskiego i Bibliotekę MiG. Impreza odbędzie się w Domu Kultury w Łapach. Organizatorami są: Dom Kultury w Łapach, Biblioteka Publiczna MiG w Łapach, Klub Radnych Prawa i Sprawiedliwość oraz Łapskie Towarzystwo Regionalne. Piotr Sobieszczak.Obchody rocznicy Wymarszu I Kadrowej w Łapach w 1936 r.
"Dziennik Białostocki", 13 sierpnia 1936, nr 224, s. 6. (Zbiory Książnicy Podlaskiej im. Górnickiego w Białymstoku).

Źródło tekstu:
http://pl.wikipedia.org/wiki/Pierwsza_Kompania_Kadrowa.


29.07.2014. 70. rocznica zbrodni w Wólce Waniewskiej.


W dniu 3 sierpnia (niedziela) 2014 r. o godz. 14.00 odbędą się uroczystości upamiętniające 70. rocznicę mordu niemieckiego pod Wólką Waniewską. W ramach uroczystości odbędzie się Msza Św. polowa przy pomniku upamiętniającym ofiary mordu w Wólce Waniewskiej, okoliczne wystąpienia, poświęcenie pomnika, odczytanie listy pomordowanych. Zapraszają: Burmistrz Łap, Mieszkańcy Wólki Waniewskiej i Bokin oraz Proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Bokinach. Zarząd ŁTR.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego