lipiec - sierpień 2013 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

lipiec - sierpień 2013

Archiwum > 2013

Archiwum strony
lipiec - sierpień 2013

01.08.2013. Odnawiamy pomnik.

Łapskie Towarzystwo Regionalne przystąpiło do odnowienia jednego z najstarszych grobów na łapskim cmentarzu. Grób należy do Stanisława Dworakowskiego, pierwszego organisty kaplicy w Łapach, który zmarł w listopadzie 1906 r. Pieniądze na odnowę nagrobka zostały pozyskane z kwesty ,,Ocalić od Zniszczenia", która była organizowana w dniu 1 listopada 2012 r. To już drugie takie przedsięwzięcie ŁTR. W ubiegłym roku został odnowiony unikalny nagrobek Heleny Płonskiej, którego remont sfinansowano z kwesty z 2011 r. To dzięki Państwa pomocy możemy odnowić i ocalić od zniszczenia stare i zabytkowe nagrobki na łapskiej nekropolii. Zarząd ŁTR.

Na zdjęciach grób Stanisława Dworakowskiego (fot. Piotr Sobieszczak).


11.07.2013. 110 lat osady Łapy.

W dniu 3 lipca 1903 r. została utworzona osada Łapy. Pomimo, że w rozporządzeniu carskim mowa jest o przemianowaniu wsi Łapy-Barwiki na osadę, w rzeczywistości w jej granicach znalazły się dwie wsie: część gruntów Barwik oraz znaczna część gruntów Leśnik. Przyczyną ustanowienia osady był szybki rozwój tych zaścianków z uwagi na biegnącą na tym terenie kolej. Osada Łapy przetrwała 22 lata, zaś z dniem 1 stycznia 1925 r. włączono ją w granice nowo powstałego miasta Łapy. Do dzisiaj można znaleźć ślady dawnych granic osady. Jednym z tych śladów jest remontowana obecnie ulica Graniczna, która niegdyś wyznaczała granicę pomiędzy osadą a wsią Łapy-Bociany. Obszerny artykuł na ten temat można przeczytać w najnowszym numerze ,,Gazety Łapskiej". Piotr Sobieszczak.
Rozporządzenie carskie z 3 lipca 1903 r.
(Sobranie Uzakonenij i Rosporjazenij Pravitelstva, 1903, s. 2566, nr 1368, Rosyjska Biblioteka Narodowa w Moskwie)
17.07.2013. Giełda kolekcjonerska.

W sobotę 22.06.2013 r. odbyła się Białostocka Giełda Starych Pocztówek organizowana przez Stowarzyszenie Kolekcjonerów w Białymstoku (harmonogram „Giełd Staroci" organizowanych przez to stowarzyszenie w 2013 r. w załączeniu). W giełdzie udział wzięli kolekcjonerzy z całej Polski. Zaprezentowali pocztówki i całostki (pocztówki, koperty itp. ze znaczkami opłaty pocztowej) o różnorodnej tematyce. Można było  zobaczyć np. kopertę z 1932 r. adresowaną z Łap w bardzo ciekawy sposób: „Łapy przedmieście Bociany” (zdjęcie koperty).  Adresowanie korespondencji z  i do Łap z tego typu dopiskami, dotyczącymi sprawowanych funkcji czy zawodów, było zjawiskiem dość powszechnym. (Przykłady poniżej
korespondencja z lat: 1910, 1913, 1920). Wszystkich, którzy mają różnego typu ciekawostki związane z Łapami, zapraszamy do podzielenia się nimi z mieszkańcami Łap na łamach strony ŁTR. (Po sfotografowaniu lub skanowaniu zostaną zwrócone). Sławomir Maciejewski.

Aby powiększyć kliknij na miniaturę:

Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego