lipiec - sierpień 2012 - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

lipiec - sierpień 2012

Archiwum > 2012

Archiwum strony
lipiec - sierpień 2012

31.08.2012. Godzina początku wojny.

Godzinę rozpoczęcia Powstania Warszawskiego znają praktycznie wszyscy. Słynna godzina ,,W" miała miejsce o godzinie 17.00, w dniu 1 sierpnia 1944 r. Jak jednak sprawa wygląda z rozpoczęciem II wojny światowej? Przez długi okres czasu dominowała godzina 4.45, symbolizująca pierwszy wystrzał z dział pancernika Schleswig-Holstein w kierunku polskiej placówki tranzytowej na Westerplatte. W latach 90. XX wieku, historycy zaczęli jednak tę godzinę przesuwać, a dokładniej - minuty. W jednym z najbardziej ciekawych seriali, opisujących początek II wojny światowej - ,,Gdańsk '39" - pojawiła się inna godzina. Kiedy w filmie rozpoczyna się ostrzał Westerplatte, major Sucharski zrywa się z krzesła i rzuca pytanie do kpt. Dąbrowskiego - ,,która godzina?" Na co ten szybko wykrzykuje: ,,4.47". Czyżby wymysł i fantazja reżysera? Okazuje się, że nie do końca. Według ostatnich badań, opartych między innymi na zapiskach w dzienniku bojowym pancernika, kmdr Kleikamp, głównodowodzący na tym okręcie, wydał rozkaz otwarcia ognia o godzinie 4.47, ale działa wystrzeliły dopiero minutę później. W 2004 r. główne uroczystości upamiętniające rozpoczęcie II wojny światowej odbyły sie jednak gdzie indziej. Okazało się, że pierwszym polskim miastem, dotkniętym bombardowaniami był Wieluń, na którego bomby spadły już o godzinie 4.43. Spór jednak o godzinę rozpoczęcia wojny trwa do dzisiaj. Jak bowiem wyjaśnić akcję niemieckiego luftwaffe, usiłującego zbombardować polskie punkty zaminowania na moście w Tczewie o godzinie 4.34*. Na mapie Polski jest kilka miejsc, które można tu jeszcze długo wymieniać.

Jak każdego roku, w Łapach uruchomione zostaną syreny, symbolizujące pamięć o tamtych dniach. Dzień 1 września 1939 r. brutalnie przerwał spokojne życie mieszkańców II Rzeczypospolitej. Z Polski liczącej niespełna 35 milionów mieszkańców, w ciągu całego kresu wojny straciło życie około 5.600.000 ludzi. Wojna dotknęła dotkliwie również Łapy. Okupacja sowiecka i niemiecka pochłonęła blisko 1200 ofiar spośród mieszkańców miasta. Około 550 z nich stanowili Żydzi, wywiezieni do komór gazowych Treblinki. Niespełna 1000 osób przeszło gehennę obozów koncentracyjnych i łagrów sowieckich, z czego śmierć poniosło blisko 650 osób. Piotr Sobieszczak
.

* Wykorzystano dane z komiksu Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego i Krzysztofa Wyrzykowskiego, ,,Westerplatte - Załoga Śmierci", Wydawnictwo Milton Media, Gdańsk 2004, s. 123.


29.08.2012. Zmiany prawne w ŁTR.

Z dniem 29 sierpnia 2012 r. Łapskie Towarzystwo Regionalne zaktualizowało swoje dane w Krajowym Rejestrze Sądowym. Związane to było ze zmianami w składzie osobowym Towarzystwa (maj 2011), a także uchwaleniem nowego statutu (czerwiec 2012 r.). Zarząd ŁTR.


29.08.2012. Kronika w Internecie.

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Łapach udostępni w najbliższych dniach na swojej stronie internetowej Kronikę ZNTK w Łapach. Kronika jest unikatowym świadectwem historii kolei i warsztatów w Łapach. Internauci będą mogli się zapoznać ze wszystkimi - czterema tomami kroniki. Całość została napisana ręcznie przez Stanisława Mierzejewskiego, pracownika ZNTK i dokumentalistę tego zakładu w latach 1970-1983. Księgi zostały uzupełnione setkami archiwalnych zdjęć, szkiców i dokumentów. Do 2009 r. komplet kronik znajdował się na terenie ZNTK, po jego likwidacji, księgi uroczyście przekazano Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Łapach. To najcenniejsze, pisane źródło historyczne znajdujące się w Łapach. Jak zapowiedziała dyrektor biblioteki, Józefa Bajda, udostępnienie tych kronik związane jest z przypadającą w tym roku okrągłą - 150. rocznicą powstania kolei w Łapach. Wszystkie księgi będą umieszczone na stronie internetowej biblioteki przez okres jednego miesiąca. Piotr Sobieszczak.

W skład kronik wchodzą:

Księga I (1860-1969)
Księga II (1969-1977)
Księga III (1977-1980)
Księga IV (1980-1983)

http://www.bibliotekalapy.pl/


13.08.2012. Pamiętajmy o poległych bohaterach!

W najbliższą środę (15.08.2012) obchodzimy Święto Wojska Polskiego. W Łapach zostaną złożone kwiaty przy pomniku ppłk Stanisława Nilskiego-Łapińskiego, pomniku Niepodległości oraz na grobach uczestników walk w 1920 r. znajdujących się na cmentarzu. Święto Wojska Polskiego upamiętnia zwycięską bitwę wojsk polskich z siłami bolszewickimi pod Warszawą. Tego dnia obchodzimy również święto kościelne Wniebowzięcia Matki Bożej. W bitwie warszawskiej uczestniczyli mieszkańcy Łap: ppłk. Stanisław Nilski Łapiński, Stanisław Łapiński (brat stryjeczny Nilskiego), Aleksander Łapiński (brat stryjeczny Nilskiego), por. Edward Gründl, Marceli Dąbkowski, Franciszek Skibko, Stanisław Maliszewski, Kazimierz Raciborski, Józef Franckiewicz (na zdjęciu), Andrzej Łapiński, Władysław Roszkowski, Stanisław Harasiuk, Bolesław Kuberski, Józef Milewski, Bolesław Łapiński, Józef Łapiński, Feliks Jabłonowski, Bronisław Zarzecki i Jan Porowski. Zarząd ŁTR.1.08.2012. Odnawiamy pomnik.

Przed niespełna tygodniem ruszyły prace renowacyjne przy jednym z najstarszych pomników na łapskiej nekropolii. Prace finansowane są z kwesty pieniężnej, jakie Łapskie Towarzystwo Regionalne przeprowadziło w dniu 1 listopada 2011 r.  O wyborze tego pomnika zadecydował fakt, że jest on unikatowym świadectwem sztuki cmentarnej na naszym cmentarzu. Z każdym rokiem postępowało również jego niszczenie. Prace renowacyjne obejmują całą tzw. kolumnę pomnika, wraz z charakterystycznymi elementami architektonicznymi. W dalszej części odnowione zostaną lilie oraz miniatury kolumn jońskich. Już teraz została odtworzona cała kopuła kolumny, która była w wielu miejscach pęknięta. Przyklejony został miniaturowy fronton kolumny, który odpadł przed kilkoma latami. Całość piaskowca została wyczyszczona i zaimpregnowana. Zakończenie prac planowane jest pod koniec bieżącego miesiąca. Zarząd ŁTR.

 
13.07.2012. Przygotowania do wystawy 150-lecia kolei.

Już za miesiąc uruchomiona zostanie wystawa internetowa z cyklu ,,150 zdjęć na 150 lecie kolei warszawsko-petersburskiej". Zachęcamy wszystkich do przesyłania materiałów związanych z historią kolei w Łapach. Materiały prosimy przesyłać na naszego maila. We wrześniu 2012 r., obok wersji online, wystawa będzie dostępna również ,,na żywo" w hali sportowej Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach. Zarząd ŁTR.


08.07.2012. Białoruska strona o 150 rocznicy kolei warszawsko-petersburskiej.

Od kilku dni dostępna jest strona białoruska poświęcona 150-rocznicy powstania kolei warszawsko-petersburskiej. Znajduje sie tam wiele ciekawostek dotyczącej historii linii. Warto zajrzeć. Zarząd ŁTR.

http://150let.rw.by/


04.07.2012. Spływ kajakowy Łapińskich 21-22 lipca 2012 r.


Szanowni Państwo! Drodzy Kuzyni!

Od 2004 roku spotykamy się na zjazdach rodzinnych w cyklu 3-letnim.Każda impreza odbywała się jak do tej pory przy placu Domu Kultury w Łapach. Ostatni raz spotkaliśmy się na Zjeździe w 2010 roku. W tym roku wyjątkowo postanowiliśmy spotykać się w innej formule: w przedostatni weekend lipca (sobota i niedziela 21-22 lipca) na Spływie Kajakowym trasą Doktorce - Suraż - Łapy/Uhowo w pięknych
okolicach naszego gniazda rodowego i jednocześnie początku Narwiańskiego Parku Narodowego zwanego Polską Amazonią. Mam nadzieję, że podczas mini-zjazdu uda się także powrócić do idei powołania Stowarzyszenia Rodzinnego Łapińskich.

Łukasz Lubicz-Łapiński.


Mapa spływu.
Plan spływu:

Piątek 20 lipca:
wieczór - przyjazd zamiejscowych gości do Suraża.

Sobota 21 lipca:
- Śniadanie.
- Zwiedzanie miasteczka i okolicy.
- Wizyta w Muzeum Etnograficznym pp. Litwińczuków w Surażu.
11:00 zebranie się wszystkich uczestników i przejazd do Doktorc na miejsce startu
Spływ trasą Doktorce-Samułki-Zawyki-Suraż
ok. 17:00 spłynięcie do stanicy w Surażu
- ognisko grill

Niedziela 22 lipca:
- Śniadanie
- kolejna trasa: Suraż - Łapy-Dębowina - Łapy-Szołajdy - Łapy-Wity - Łapy-Bociany
-Uhowo
- przystanek w Łapach-Szołajdach, gdzie przedstawiona będzie historia Łap i Łapińskich dowiemy sie paru nowinek dotyczących ostatnich badań nad historią rodu.

Koszt całego zjazdu w opcji pełnej (dwa noclegi ze śniadaniami + grill sobotni + wypożyczenie i transport kajaków) powinien zamknąć się w granicach 250-280 zł od osoby. W wersji bez noclegów; połowa kosztów. Liczba miejsc ograniczona liczbą kajaków i miejscami w pensjonacie. Proszę o zgłoszenia i pilne potwierdzanie uczestnictwa!!!

Osoba do kontaktu:
Łukasz Lubicz-Łapiński
tel. 698 851-555
mail: l-lapinski@wp.pl


Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego