kwestaVI-zaproszenie - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

kwestaVI-zaproszenie

VI kwesta „Ocalmy od zniszczenia”.
27.10.2016


Już po raz szósty odbędzie się kwesta organizowana w dniu 1 listopada przez Łapskie Towarzystwo Regionalne pod hasłem „Ocalmy od zniszczenia”. Jak co roku w godzinach od 9 do 15 członkowie LTR wraz z gronem sympatyków historii Łap będą zbierać datki na renowację zabytkowych nagrobków znajdujących się łapskim cmentarzu. Łapskie Towarzystwo Regionalne prosi o datki na ten szczytny cel. Dzięki tym staraniom na łapskim cmentarzu na wiele lat pozostanie pamiątka, która cieszy oko i pozwala oglądać w dobrym stanie piękne unikalne nagrobki. Zebranie przez ŁTR pieniądze zostaną jak zwykle wydatkowane na piękny cel ,jakim jest zachowanie cząstki naszej łapskiej historii.

Ktoś może powiedzieć: A jakie są w Łapach zabytki? No właśnie
nie mamy zbyt długiej historii, więc tym bardziej trzeba dbać o pamiątki z przeszłości, a właśnie na cmentarzu w Łapach trochę ich się jeszcze znajduje.Dzięki naszej kweście z 2015 r., we wrześniu bieżącego roku odnowiony został grób rodziny ppłk Stanisława Nilskiego-Łapińskiego.Dzięki poprzednim kwestom udało się odrestaurować nagrobek pierwszego łapskiego organisty Stanisława Dworakowskiego, księdza benedyktyna Placyda Lenkiewicza, który organizował w Łapach życie religijne w czasie carskich represji po powstaniu styczniowym, Stanisława Rozmanitha- wnuka Romualda Traugutta, który poległ w pobliżu Łap w 1918r. W sumie 9 nagrobków zyskało inny wygląd i cytując hasło naszej kwesty- zostało ocalonych od zniszczenia.
Kostka brukowa ułożona przy grobie rodzinnym Władysława Piotrowskiego


Mamy nadzieję, że niniejsze informacje oraz zamieszczone zdjęcia przekonają Państwa do słuszności naszej pracy. Warto uświadomić, że nasza jednodniowa kwesta to zaledwie wierzchołek góry lodowej działań związanych z renowacją. Przede wszystkim- staramy się poznawać cmentarz pod kątem najpiękniejszych zabytkowych obiektów, zbieramy informacje na temat osób tam spoczywających, robimy zdjęcia, wybieramy do renowacji najciekawsze i najbardziej wartościowe pod względem poziomu artystycznego i rzemieślniczego nagrobki. Od lat wspiera nas w tych działaniach p. Andrzej Łapiński( PHU Seven) - służąc profesjonalną pomocą i inwencją.  

Efekt końcowy naprawdę cieszy oko i budzi ciekawość. Liczymy w związku z tym na kolejną porcję zaufania i piękne gesty poprzez zapełnianie skarbonek kwestujących w dniu 1 listopada. Przy okazji chcemy zaznaczyć, że chętnie przyjmujemy do grona kwestujących osoby, które chcą poświęcić jedną godzinę swojego świątecznego czasu, aby wspólnie wziąć udział w kweście. W wyniku kwesty 2015r. został zrekonstruowany nagrobek rodziców Stanisława Nilskiego Łapińskiego. Trwają prace nad wykonaniem pamiątkowej tablicy upamiętniającej polskiego bohatera walk o niepodległość Rzeczpospolitej.

Co prawda cmentarz w Łapach to nie Powązki, a my nie porównujemy się do kwestujących tam postaci ze scen warszawskich teatrów, ale najważniejsze niech będzie to, że grupa ludzi jest w stanie zrobić coś bezinteresownie dla ocalenia pamiątek z naszej przeszłości.
 

Dorota Kondratiuk -prezes ŁTR

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego