Felieton2 - Kopiuj - Łapskie Towarzystwo Regionalne

Szukaj
Idź do spisu treści

Menu główne

Felieton2 - Kopiuj


Jesteśmy ze wschodu - coś z tego wynika …


Wschód Polski zawsze był terenem, który posiadał swoją specyfikę. Sprawiły to przede wszystkich losy historyczne tej strony naszego pięknego kraju. Te województwa, które stanowią dzisiaj ścianę wschodnią Polski - od warmińsko- mazurskiego po podkarpackie, w gruncie rzeczy niewiele mają ze sobą wspólnego – ani historycznie, ani kulturowo. Ale łączy je jedno: przeważnie były w przeszłości niedoinwestowane i nie były traktowane jako chluba kraju, którą można byłoby szczególnie się pochwalić.


Dopiero w czasach II Rzeczpospolitej władze państwa przystępując do budowy Centralnego Okręgu Przemysłowego, postanowiły zniwelować rażące dysproporcje gospodarcze między Polską A, a Polską B – tą na wschód od Bugu.Jezioro Rospuda, fot. P. Sobieszczak


Wybuch wojny przerwał realizację planów, a czasy powojenne kontynuowały istnienie niechlubnego podziału, który stereotypowo uważany jest za coś wręcz naturalnego. Mimo, że mieszkańcy wschodniej Polski nie powinni mieć powodów do kompleksów, to jednak zostaje żal, że zapomina się o nas, kiedy trzeba w coś inwestować, a pamięta- kiedy trzeba coś likwidować.


Mamy jednak atuty, których gdzie indziej nie ma, a nawet w świecie mogą być traktowane jako symbole unikalnego naturalnego piękna naszego globu.
Oto na liście 28 najpiękniejszych miejsc na kuli ziemskiej znalazły się nasze polskie Mazury. Propozycja, a nawet apel Łapskiego Towarzystwa Regionalnego to : „Głosuj na Mazury!”. Mamy szczęście mieszkać niedaleko prastarej puszczy białowieskiej, w której polowali polscy królowie. Niecałe dwieście kilometrów dzieli nas od krainy wielkich jezior , która swoja wyjątkową urodę zawdzięcza przejściu lodowca- ( szkoda, że tak wcześnie się zatrzymał…). Nasi poprzednicy stworzyli w ciągu wieków wspaniałą kuchnię i tradycję kulinarną – zadziwiającą, a jednocześnie zachwycającą gości z innych stron.

Warto się tym chwalić i dumnie prezentować to, co stanowi o naszej tożsamości i kulturze. Dlatego jako Podlasiacy nie żałujmy naszego poparcia dla Mazur i oddajmy swój głos, aby Kraina Wielkich Jezior znalazła się na oficjalnej światowej liście Najpiękniejszych Miejsc na Ziemi. Dajmy Mazurom szansę. Głosowanie trwa tylko do 11 listopada! Spieszmy się, żeby nie ubiegły nas inne kraje…..

Adres pod który można dowiedzieć się więcej na temat konkursu:

http://www.mazurycudnatury.org

Na tej stronie można znaleźć wszystkie niezbędne informacje na temat zasad oddania swego głosu. Może warto wcielić w życie hasło ”Wschód trzyma się razem”.

Dorota Kondratiuk

(3.11.2011) 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego